Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dziewięć kanałów mądrości - spotkanie z Iwoną Kurz / Breguła.Skwer

Dziewięć kanałów mądrości - spotkanie z Iwoną Kurz / Breguła.Skwer
📅 Data: niedziela, 22 kwietnia 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Królikarnia ul. Puławska 113a (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Dziewięć kanałów mądrości

Karolina Breguła proponuje przeczytanie kilku książek, pozornie odległych od siebie tematycznie jako aneks albo, odwrotnie, jako wprowadzenie do swej pracy “Square”, 9-kanałowego filmu wideo. Tematem niedzielnej rozmowy będzie więc poszukiwanie pokrewieństw pomiędzy poszczególnymi lekturami oraz pomiędzy nimi a filmem Karoliny Breguły, a jednocześnie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak teksty i rzeczy, idee i ludzie łączą się ze sobą.

dr hab. Iwona Kurz (1972) – historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, od 2012 wicedyrektorka Instytutu, wcześniej kierująca Zakładem Filmu i Kultury Wizualnej (2006–2014). Współpracuje także z Zespołem Kultury XIX wieku i Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender.

Autorka książki Twarze w tłumie (2005, Nominacja do Nagrody Nike, Nagroda im. Michałka za najlepszą książkę filmoznawczą), współautorka Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach (2008), redaktorka antologii Film i historia (2008, Nagroda Rektora UW) i monograficznego numeru „Kultury Współczesnej” Powrót do archiwów (4/2011), współredaktorka podręczników akademickich Antropologia ciała (2008) oraz Antropologia kultury wizualnej (2012), redaktorka i współtłumaczka książki Jonathana Crary’ego Zawieszenia percepcji. Uwaga, spektakl i kultura nowoczesna (2009). Jest także współautorką podręcznika do wiedzy o kulturze dla szkół ponadgimnazjalnych Człowiek w kulturze (2006).

Redaktorka i współautorka publikacji dotyczących działania w kulturze: Animacja kultury. Doświadczenie i przyszłość (2002), Teraz! Animacja kultury (2008), Lokalnie: animacja kultury / community arts (2008). Uczestniczka ruchu Obywatele Kultury.

Od 2013 roku kieruje projektem badawczym „Kultura wizualna w Polsce: języki, pojęcia, metaobrazy”. Celem projektu jest „archeologiczny” namysł nad widzeniem i jego praktykami w kulturze polskiej od końca XIX wieku do dzisiaj. Współprowadzi także projekt „Wytwarzanie i analiza źródeł w sztukach wykonawczych” i uczestniczy w projektach poświęconych badaniu XIX-wiecznych wystaw tematycznych i pamięci o Zagładzie.

Współredaguje pismo „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej” (widok.ibl.waw.pl) wydawane wspólnie przez IKP i IBL PAN. Regularnie publikuje artykuły dotyczące różnych sztuk wizualnych, m.in. w „Dwutygodniku.com”, „Kinie”, „Widoku”.

Niedziela, 22 kwietnia 2018, godzina 12
Wstęp wolny

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧