Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Letni Festiwal Nowego Miasta Festiwal · Anna Wróbel / Camerata Vistula

Letni Festiwal Nowego Miasta Festiwal · Anna Wróbel / Camerata Vistula
📅 Data: niedziela, 29 lipca 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie, ul. Przyrynek 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


29 lipca godz. 19.30 Kościół pw. Najświętszej Marii Panny ul. Przyrynek - to wieczór z muzyką polską nieco mniej znaną. Wspaniali propagatorzy muzyki polskiej, Zespół Kameralistów Camerata Vistula wraz z solistką Anną Wróbel (wiolonczela) zaprezentują m.in. utwory A. Stolpe, W. Maliszewskiego.

WYKONAWCY:
Zespół Kameralistów Camerata Vistula
Anna Wróbel - wiolonczela solo
Andrzej Gębski - I skrzypce
Gwidon Ciężarek - II skrzypce
Grzegorz Chmielewski - altówka
Andrzej Wróbel - wiolonczela
Elżbieta Piwkowska - wiolonczela
Jerzy Cembrzyński - kontrabas

PROGRAM
Antoni Stolpe (1851 – 1972) - Scena dramatyczna na wiolonczelę i kwintet smyczkowy
Mieczysław Karłowicz (1876 – 1909) - Serenada na wiolonczelę i smyczki
Antoni Stolpe - Wariacje G-dur na kwartet smyczkowy
Witold Maliszewski (1873 – 1939) - suita na wiolonczelę i smyczki

**********
Anna Wróbel urodziła się 13 września1981 r. w Warszawie. Pochodzi z rodziny o szerokich tradycjach muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w klasie prof. A. Wróbla. W 2007 r. miała zaszczyt i niewątpliwą przyjemność uczestniczyć w kursach zorganizowanych w Caracas, a prowadzonych przez świetnego wenezuelskiego wiolonczelistę dr W. Molinę. Na zakończenie kursu, w ramach uznania dla jej talentu i zdolności została przyjęta w poczet członków elitarnej Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej.
Występowała na wielu Festiwalach, u boku wielu znamienitych polskich artystów oraz jako solistka z zespołem Camerata Vistula, Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Ł. Borowicza, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją A. Duczmal, z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej i Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej. Koncertowała w wielu miastach Polski, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Wenezueli, gdzie w 2010 r. wykonała utwór P. Wróbla Moliendo cafe oparty na wenezuelskich melodiach ludowych.
Dokonała wielu prawykonań utworów B. Konowalskiego, Z. Bagińskiego, J. Derfla, J. Maksymiuka, P. Wróbla, K. Herdzina.
Wraz z pianistą Mariuszem Dropkiem nagrała płytę Les Larmes, na której znalazły się polskie miniatury wiolonczelowe. Jest to światowa premiera fonograficzna.
Anna Wróbel, wraz z Rodzicami – A. Wróblem i E. Piwkowską-Wróbel tworzy Rodzinne Trio Wiolonczelowe, którego koncerty zawsze spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności. Dla tej formacji powstało wiele utworów takich polskich kompozytorów jak J. Maksymiuk, J. Derfel, B. Konowalski, P. Wróbel.
Prowadzi ożywioną działalność koncertową, grając zarówno w zespołach kameralnych i orkiestrach. Występuje też jako solistka.
Jest też absolwentką muzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2016 r. – habilitację.
Wraz z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Ł. Borowicza nagrała Koncert wiolonczelowy A. Kulikowskiego, a z zespołem Camerata Vistula nagrała płytę Choralis Passeris, na której znalazły się utwory polskie na wiolonczelę i zespół smyczkowy. Są to, kolejne w dorobku wiolonczelistki – światowe premiery fonograficzne. Ostatnio artystka, po raz pierwszy w Polsce, nagrała wszystkie Kaprysy na wiolonczelę solo A. Piattiego.
Anna Wróbel od 2014 pełni funkcję adiunkta na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w filii w Białymstoku.
W kręgu zainteresowań artystki pozostaje zarówno polska literatura wiolonczelowa oraz historia wiolonczelistów polskich. Jest w trakcie pracy nad książką poświęconą właśnie polskim wiolonczelistom z przeszłości.

*********
Zespół Kameralistów CAMERATA VISTULA został założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego Zespołu. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Wiele utworów zostało napisanych specjalnie dla Cameraty Vistuli. Bliska współpraca Cameraty z wieloma kompozytorami sprawia, że Zespół ma w swoim dorobku liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych. Camerata Vistula nagrała wiele pozycji ze swojego repertuaru dla Polskiego Radia, a także dla radia BBC, Polskiej Telewizji i wytwórni płytowych. Nagrania płytowe Zespołu otrzymały doskonałe recenzje w fachowych pismach polskich i zagranicznych. Zespół występował w salach koncertowych Polski, Belgii, Czech, Słowacji, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Chin, Hong Kongu oraz Wenezueli. Camerata Vistula występowała z dużym powodzeniem na wielu renomowanych festiwalach, m.in. „Warszawska Jesień”, La Chaise Dieu Festival, „Inventionen” w Berlinie, „Cervantino” w Meksyku, festiwal w Glasgow, Wratislavia Cantas, Śląski Festiwal Beethovenowski. Camerata Vistula to zespół wybitnych instrumentalistów - solistów i kameralistów. Jest jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie zespołów zajmujących się wykonywaniem tego rodzaju muzyki kameralnej. Zespół osiągnął poziom, który daje mu prawo do występowania na wszystkich estradach świata.
W czasie ponad trzydziestoletniej działalności w Warszawie Camerata Vistula daje rocznie wiele koncertów, które cieszą się zainteresowaniem „zwykłych” melomanów, dla których występy Cameraty Vistuli są jedyną okazją do zapoznania się z wieloma dziełami muzyki kameralnej. Cykle koncertowe takie jak „Muzyka Warszawy” (z okazji 400. lecia stołeczności miasta), „Schubertiady” (z okazji dwusetnej rocznicy urodzin F. Schuberta), „Wieczory Mickiewiczowskie” (z okazji dwusetnej rocznicy Mickiewicza), cykl „Fin de siecle” (z okazji kończącego się stulecia), były dla warszawiaków okazją do zwrócenia uwagi na te ważne dla kultury rocznice a także do wysłuchania atrakcyjnych koncertów w atrakcyjnym wykonaniu. Na zakończenie należy zwrócić uwagę na współorganizowany przez Cameratę Vistulę cykl koncertowy Festiwal Polskiej Muzyki Kameralnej, którego to już dziesiąta edycja odbyła się na przełomie listopada i grudnia 2017 roku w Warszawie. Jest to unikatowy projekt ukazujący melomanom nieznane oblicze przepięknej polskiej muzyki kameralnej.

Festiwal współfinansowany przez m.st. Warszawę.
Organizator: Fundacja "Nowa Orkiestra Kameralna"
Partnerzy: Warsaw Camerata, Grupa Strategia, Kancelaria Adwokacka Marek Małecki

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧