Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dzieła wszystkie Andrzeja Wajdy: „Wróblewski według Wajdy”

Dzieła wszystkie Andrzeja Wajdy: „Wróblewski według Wajdy”
📅 Data: niedziela, 2 września 2018

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Żoliborz, ul. Krasińskiego 25, Kalinowe Serce (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W niedzielę, 2 września powracamy do cyklu „Dzieła wszystkie Andrzeja Wajdy”. Prezentację twórczości mistrza rozpoczynamy od pokazu filmu dokumentalnego. pt. „Wróblewski według Wajdy”.
Andrzej Wajda zrobił film o wybitnym malarzu i człowieku, którego uważał za swojego przyjaciela. Poznali się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obydwaj kształcili się na wydziale malarstwa i rzeźby. Andrzej Wróblewski (1927 – 1957) studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W tym czterdziestominutowym dokumencie reżyser przedstawia artystę jako jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, człowieka tragicznie naznaczonego przez wojnę, który jako pierwszy znalazł formę, by opowiedzieć o traumie swego pokolenia, o okrucieństwie i dehumanizacji, które niosła ze sobą wojna. Jak sam mówił spotkanie z Wróblewskim i jego twórczością było dla niego życiowym i artystycznym przełomem. Gdy po raz pierwszy zobaczył jeden z obrazów Wróblewskiego z cyklu „Rozstrzelań” powiedział: „Ten obraz zadecydował o mojej przyszłości. Kiedy go zobaczyłem, pomyślałem, że to co ja chciałbym namalować już jest namalowane, a ja nigdy nie namaluję tego lepiej.” Andrzej Wajda zrobił film o przyjacielu, ale także o artyście, którego uważał za geniusza i który długo musiał czekać na uznanie. Twórczość Wróblewskiego prezentowaną na wystawie „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso” w Muzeum Reina Sofia (Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii) w Madrycie (od 17 listopada 2015 do 28 lutego 2017 r.) hiszpańskie media uznały za odkrycie roku.
Pokaz poprzedzi wstęp krytyka filmowego Janusza Wróblewskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Żoliborz lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧