Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Polki na wybory

Polki na wybory

reklama
📅 Data: niedziela, 28 października 2018

⏰ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Co sprawia, że temat równouprawnienia kobiet jest dziś tak istotny? Czy walka o prawa wyborcze była walką płci? Zapraszamy na spotkanie w 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Rok 2018 – Rok Praw Kobiet, setna rocznica uzyskania praw wyborczych przez Polki – to cała masa wydarzeń rocznicowych: wystaw, konferencji, publikacji, happeningów, filmów niemal w każdym zakątku naszego kraju. Dziewięćdziesiątą rocznicę praw wyborczych kobiet w Polsce obchodziła niewielka grupa organizacji kobiecych i feministek.

Co i dlaczego zmieniło się przez te dziesięć lat, że zainteresowanie historią kobiet wzrosło? Jakie wydarzenia czekają nas jeszcze w tym roku? W jaki sposób herstoria może przyczynić się do większej obecności kobiet w życiu publicznym? Porozmawiamy o tym z twórczynią Archiwum Historii Kobiet z Krakowa – Ewą Furgał oraz z Maciejem Dudą z Poznania, który odkryje przed nami emancypantów – mężczyzn, którzy pomagali kobietom w walce o prawo głosu.

Uzyskanie praw wyborczych przez kobiety to efekt wieloletnich starań kobiet i wyjątkowych mężczyzn. Starania te inaczej wyglądały w Galicji a inaczej w zaborze rosyjskim. Wyjaśnimy, na czym polegały różnice i jak wyglądały spotkanie trójzaborowe. Przypomnimy nazwiska i biografie czołowych działaczek.

Spotkanie poprowadzą Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Ewa Furgał – edukatorka historii kobiet, redaktorka książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” oraz pięciu tomów publikacji „Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek”, współautorka programu Krakowski Szlak Kobiet. Pracuje w Fundacji Przestrzeń Kobiet, prowadzi Archiwum Historii Kobiet.

Maciej Duda – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Humanistycznym Akademii im. Jakuba z Paradyża, psychoterapeuta. Autor artykułów naukowych oraz trzech monografii: „Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska” (2013), „Dogmat płci. Polska Wojna z gender” (2016), „Emancypanci i emancypatorzy. Mężczyźni wspierający emancypację Polek w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku” (2017). Współredaktor trzech tomów raportu „Gender w podręcznikach” (2016). W latach 2014–2017 stypendysta Narodowego Centrum Nauki, od roku 2018 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Organizatorzy: Fundacja STER, Fundacja Warszawa jest kobietą, Dom Spotkań z Historią.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę