Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

newsletter waw4free fanpage instagram
reklama
reklama

Rodem warszawianin… Serce Chopina

Rodem warszawianin… Serce Chopina

reklama
data Data: 22 lutego 2019, piątek

godzina Godzina rozpoczęcia: 18:00

miejsce Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (pokaż na mapie)
Opti Taxi
Życzeniem umierającego w Paryżu Fryderyka Chopina było, by serce Jego spoczęło w Warszawie. Jednak okupacyjne losy tej „narodowej relikwii”, wmurowanej w filar Bazyliki p.w. Św. Krzyża, owiane były tajemnicą. Prawdę na ten temat skrywano, faktami manipulowano. Co działo się z sercem Chopina od początku sierpnia 1944 do 17 października 1945 roku? Jak zdołano je uratować, kto i kiedy tego dokonał?

Tajemnicza jest także historia sukcesu Chopina w Paryżu w roku 1832. Również na ten temat powstało wiele mitów. Jak to się stało, że żyjący nadzwyczaj skromnie i oszczędnie kompozytor, niemalże z dnia na dzień, ale dopiero po rocznym pobycie w Paryżu, stał się najdrożej wynagradzanym nauczycielem gry na fortepianie? Z jakim wydarzeniem związany jest ów sukces?

Odpowiedź na te pytania poznać będzie można w trakcie prelekcji połączonej z projekcją filmu Serce Chopina w reżyserii Piotra Szalszy. Autorem prelekcji i prezentacji multimedialnej jest Marek Bykowski, wieloletni kanclerz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, który także odpowie na pytania publiczności.

Prelekcja przynosi mało znane lub zupełnie nieznane losy serca Chopina podczas Powstania Warszawskiego (od początków sierpnia 1944 roku) do momentu powrotu do kościoła pw. Św. Krzyża. a także informacje o okolicznościach Jego pierwszego wielkiego sukcesu w Paryżu.

-----

Marek Bykowski

Mgr sztuki, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w oraz studiów podyplomowych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 1981-1991 członek Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina (w tym w latach 1986-1991 sekretarz prezydium Zarządu), w roku 1990 oraz 2000 w ścisłym kierownictwie Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1986-1990 doradca przewodniczącego Narodowej Rady Kultury, a w latach 1991-1992 dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu m.st. Warszawy.

Związany pracą zawodową z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina, a następnie Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w latach 1996-2014, najpierw jako dyrektor administracyjny, a następnie kanclerz. Obecnie na emeryturze. Prelegent Estrady Kameralnej Filharmonii Narodowej w latach 1974-1978, a innych instytucji kultury do chwili obecnej. Działacz organizacji społecznych środowiska muzycznego (Stowarzyszenie Polskiej Młodzieży Muzycznej, Międzynarodowa Federacja Jeunesses Musicales, Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków, Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki), obecnie jest członkiem Rady Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
 udostępnij tweetnij wykop
newsletter
Podoba Ci się to wydarzenie?
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco ze wszystkimi!
! zgłoś błąd/zmianę w tym ogłoszeniu
+ dodaj swoje wydarzenieSprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
check the English version of our site