Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Czy kościół w Polsce runie?

Czy kościół w Polsce runie?
📅 Data: niedziela, 24 marca 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Przemiany - Ośrodek Rozwoju i Psychoterapii Krucza 17, (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Czy kościół w Polsce musi runie? Czy widzimy właśnie jego upadek? Czy jego nieprzejednany konserwatyzm jest jego słabością czy siłą?

Kościół katolicki ma w Polsce bardzo silną pozycję. Jest również bardzo konserwatywny i niechętny zmianom. A chociaż poziom religijności Polaków od wielu lat spada, to wydaje się, że pozycja kościoła pozostaje niezachwiana. Dominująca siła polityczna podtrzymuje konkordat, a kościół korzysta z szerokich przywilejów i mocno wpływa na polityków.

W debacie publicznej słyszane są głosy duchownych wrogie wobec zmian obyczajowych, w tym również wypowiedzi pełne pogardy i wyższości wobec innych światopoglądów i osób je reprezentujących. Bardziej postępowe głosy wewnątrz kościoła są niesłyszalne na zewnątrz lub uciszane.

Skandale dotyczące pedofilii już dawno przetoczyły się przez inne kraje i wywarły tam wpływ na pozycję kościoła katolickiego. W Polsce temat ten dopiero od nie dawna jest publicznie pokazywany i dyskutowany, a reakcje duchownych i wierzących to często krytyka pokrzywdzonych.

Ocena Jana Pawła II i wpływu, jaki wywarł na kościół ciągle wydaje się być tabu. Czy naprawdę musimy do autorytetów podchodzić tak bezkrytycznie? Czy wartości i zasługi kościoła stawiają go w Polsce ponad oceną i krytyką? Czy krytyka kościoła jest atakiem na niego i na polskość?

Dlaczego nasz kościół jest obecnie bardziej papieski od papieża? Dlaczego jest tak nieugięty w swojej postawie? Czy gardzi niewierzącymi? A może ma do tego prawo? I nigdy się to nie zmieni i nie powinno?

Czy przywileje i wpływy kościoła mają pozostać takie, jakie są? Czy może on zrezygnować ze swojej pozycji? Czy może się zmienić? A może jest tak twardy i nieugięty w swojej postawie, że w końcu runie i straci znaczenie?

Zapraszamy do dyskusji w formie procesu grupowego, podczas której poszukamy różnych perspektyw patrzenia na wybrany temat, uwzględniając stojące za nimi emocje, uczucia, wartości. Jak zawsze najpierw wybierzemy aspekt, który najbardziej będzie nas interesował, a potem wspólnie się nim zajmiemy. Pomagać będą nam w tym psychoterapeutki i facylitatorki procesów grupowych Instytutu Psychologii Procesu - Agnieszka Grądek i Anna Borys.

Więcej o metodzie możecie przeczytać tu: link

Miejsce: Ośrodek Rozwoju i Psychoterapii PRZEMIANY, ul. Krucza 17/13

UWAGA!
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa mailem na adres:
agnieszkagradek@gmail.com

Zdjęcie: kadr z filmu podczas, którego trzech aktywistów Konrad Korzeniowski, Rafał R. Suszek, Michał Wojcieszczuk, obaliło gdański pomnik księdza pedofila Henryka Jankowskiego.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę