Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Między Turcją a Polską

Między Turcją a Polską
📅 Data: czwartek, 16 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 2 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wykonawcy:
Can Kehri | wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Can Okan | dyrygent

W programie:
Cemal Reşit Rey | Turcja (wybór, części 3, 7 i10)
Hasan Ferid Alnar | Koncert wiolonczelowy (prawykonanie poza Turcją)
***
Piotr Czajkowski | III Symfonia D-dur Polska

Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Cana Okana z udziałem Cana Kehriego (wiolonczela) zaprezentuje nawiązujące do muzyki tradycyjnej obrazowe dzieła, będące impresją kompozytorów P. Czajkowskiego oraz C. Reşit Reya na temat Turcji i Polski. „Koncert wiolonczelowy” Hasana Ferida Alnara będzie miał swoje prawykonanie poza Turcją.
Szczególnie ważną postacią na muzycznej scenie Turcji był Cemal Reşit Rey, uznawany za jednego z pionierów zaszczepienia w swej ojczyźnie muzyki artystycznej nawiązującej do nurtów twórczości Zachodu, na fali „okcydentalizacji” kraju pod rządami Kemala Atatürka. Wśród jego muzyki orkiestrowej poczesne miejsce zajmuje rapsodia symfoniczna Türkiye (Turcja) w dziesięciu barwnych, skontrastowanych tempami i charakterem obrazach, nawiązujących do motywów muzyki narodowej – usłyszymy jej trzy epizody. Rey współtworzył nieformalną grupę z czterema innymi kompozytorami, zwanymi „Turecką Piątką” – należał do niej także jego rówieśnik Hasan Ferit Alnar, szczególnie zafascynowany możliwościami stylizowania i harmonizacji muzyki tradycyjnej, a także wykorzystania rodzimego instrumentarium. Plonem tego zainteresowania jest między innymi melodyjny i ekspresyjny Koncert na wiolonczelę, w którego tematach rozpoznać też można charakterystyczne skale i rytmu Orientu. Podczas koncertu 16 maja utwór ten zostanie prawykonany poza Turcją.

Polska część repertuaru, również nawiązująca do muzyki tradycyjnej, będzie reprezentowana przez III Symfonię Piotra Czajkowskiego, do której przylgnął przydomek „Polskiej” jako rezultat użycia w finale polonezowego rytmu i charakteru. Pamiętać jednak należy, że taniec ten był bardzo popularny w carskiej Rosji, będąc tam raczej symbolem uniwersalnego dworskiego splendoru, niż kraju pochodzenia.

Partię solową wykona pochodzący z Turcji Can Kehri, który ukończył z wyróżnieniem studia w Konserwatorium w Stambule w klasie wiolonczeli prof. Reşita Erzina oraz w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Tomasza Strahla. Aktywny jako solista i kameralista gra także w grupie wiolonczel Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa. Koncert poprowadzi ceniony turecki dyrygent i pianista młodego pokolenia, Can Okan.

Wstęp wolny!

--
fot. Can Kehri, fot. A. Orłowska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧