Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Tropicale. Spotkanie wokół książki i finisaż wystawy Sumińskiego

Tropicale. Spotkanie wokół książki i finisaż wystawy Sumińskiego

reklama
📅 Data: piątek, 17 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Fundacja Archeologia Fotografii, ul. Chłodna 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


Zapraszamy na spotkanie wokół książki fotograficznej "Tropicale", wydanej przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. O fascynujących podróżach badawczych, kontekście kolonializmu, zwyczajach kolekcjonowania wizerunków roślin i ludzi, relacjach między fotografią a grafiką opowiedzą twórcy książki: Krystyna Jędrzejewska-Szmek i Łukasz Gniadek. Rozmowę poprowadzi Weronika Kobylińska-Bunsch.

O książce:
Publikacja "Tropicale" nawiązuje do klasycznych albumów botanicznych, prowadząc jednocześnie grę z konwencją takiej formy. Zastosowana w niej została oprawa japońska, w której wewnętrzne strony kartek kryją drugą, równoległą historie. Tytuł książki wywodzi się od nazwy kolekcji rycin pochodzących z przełomu XIX i XX w. przedstawiających rośliny, które zgromadził jeden z najsłynniejszych polskich duchownych – ksiądz Władysław Michał Zaleski, zwany „Ojcem kleru indyjskiego”. Książka prezentuje niewielki wycinek liczącej ponad trzydzieści tysięcy rycin kolekcji Flore Tropicale, jednocześnie czyniąc z tego pretekst do spojrzenia w przeszłość na skomplikowane relacje między Europą i Orientem na styku kultur i cywilizacji. Ilustracje tropikalnych roślin prowadza subtelny dialog z wewnętrzną warstwą książki, będącą wyborem fotografii, kolaży i rysunków własnoręcznie przygotowanych przez Zaleskiego, które opisują region Indii oczami Europejczyka. Odbiorca książki zostaje postawiony w kłopotliwym położeniu, w którym część obrazów i znaczeń pozostaje dla niego niedostępna.

Cena książki: 150 zł.
Podczas spotkania książka dostępna w cenie promocyjnej

Po spotkaniu zapraszamy na finisaż wystawy Tadeusza Sumińskiego, "Z notatnika fotografa".

Więcej o wystawie Tadeusza Sumińskiego: link

Ryciny ze zbioru dostępne są na stronie floratheca: link

Uczestnicy spotkania:

Łukasz Gniadek – absolwent Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, wcześniej studiował Filozofie na UKSW. Pod opieką prof. Piotra Chojnickiego przygotowuje na UAPie rozprawę doktorską dotyczącą klisz wizualnych oraz relacji fotografa z obrazami. Jest aktywnym artystą, jego prace pokazywane były m.in. na Miesiącu Fotografii w Krakowie i TIFF festiwalu. Głównymi obszarami jego twórczości są szeroko rozumiany dokument fotograficzny oraz fotopublikacje. W 2014 roku jego książka "Route 66" została wyróżniona na konkursie fotograficzna publikacja organizowanym przez Fotofestival w Łodzi. W latach 2012-2015 prowadził w Warszawie Galerie 27, która dedykowana była współczesnej polskiej fotografii.

Krystyna Jędrzejewska-Szmek - absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, w 2012 roku rozpoczęła prace nad digitalizacją i udostepnieniem "Flore Tropicale", które trwają do dziś. Jest też aktywną artystką, jej prace pokazywane były m.in. podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Osią jej zainteresowań są relacje łączące ludzi ze światem przyrody. Konsekwentnie pogłębia działalność artystyczną oscylującą na pograniczu sztuki i nauki. Angażując się w projekty interdyscyplinarne takie jak "Naturomorficznie" w Ogrodzie Miejskim Jazdów czy projekt artystyczno-społeczny "Fikus", operuje nie tyko w sferze wizualnej, ale też jako autorka tekstów, aktywistka i animatorka różnego rodzaju działań społecznych i warsztatów.

Weronika Kobylińska-Bunsch — absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i studium Związku Polskich Artystów Fotografików. Doktorantka na Wydziale Historycznym UW, gdzie pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Pieńkosa przygotowuje rozprawę o polskiej przed- i powojennej fotografii awangardowej. Prowadzi zajęcia w Instytucie Historii Sztuki UW oraz PWSFTviT w Łodzi. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej („START”), Fundacji z Brzezia Lanckorońskich oraz laureatka stypendium twórczego z budżetu MKiDN. Autorka książki Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952–1962.

Organizatorzy spotkania: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja Archeologia Fotografii

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wystawa


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę