Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Msza Es-dur / Stanisław Moniuszko

Msza Es-dur / Stanisław Moniuszko
📅 Data: niedziela, 05 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Świętojańska 8 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


Stanisław Moniuszko – twórca polskiej opery narodowej, mistrz liryki wokalnej, narodowy wieszcz… Nieco w cieniu osiągnięć w dziedzinie muzyki świeckiej pozostaje muzyka kościelna tego znakomitego twórcy. Bez wątpienia jednak jego kompozycje sakralne są niezwykle ciekawe nie tylko ze względu na ich różnorodność. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż jest to twórczość wyrastająca ze szczerej i żarliwej wiary twórcy. Uduchowiona i autentyczna.

Spośród licznych kompozycji tego nurtu warto podkreślić choćby szczególne piękno tkwiące w jego siedmiu cyklach mszalnych. Jednakże najciekawszym z nich jest Msza łacińska Es-dur. Przeznaczoną na cztery głosy solowe, chór mieszany, kwintet smyczkowy i organy mszę, Moniuszko napisał w 1865 roku. Charakteryzuje ją finezyjne prowadzenie tematów, stosowanie nieoczywistych rozwiązań harmonicznych, a także wyrazistych kontrastów – tak w ramach poszczególnych części, jak i między częściami. To wszystko sprawia, że słuchacz zostaje wprowadzony w szczególny, podniosły nastrój.

Powstanie Mszy Es-dur nieprzypadkowo zbiega się w czasie z końcowym okresem pracy Moniuszki w Instytucie Muzycznym, gdzie po przyjeździe do Warszawy prowadził klasę chóru. Wszak to właśnie nie komu innemu, a uczniom i uczennicom Instytutu Muzycznego kompozytor zadedykował ten utwór – „na pamiątkę wspólnej pracy”. Wdzięczni wychowankowie wykonali kompozycję po raz pierwszy w listopadzie 1865 roku w warszawskiej katedrze św. Jana. Koncert spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem stołecznej publiczności. Po 154 latach, w dniu dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego kompozytora, Msza łacińska Es-dur znów zabrzmi w murach tej dostojnej świątyni. Tym razem będzie jej można posłuchać w interpretacji artystów Polskiej Opery Królewskiej prowadzonych przez znakomitą dyrygentkę – Liliannę Krych.

Msza Es-dur Stanisława Moniuszki zostanie wykonana podczas Mszy świętej, której będzie przewodniczył ks. kard. Kazimierz Nycz.

Miejsce wydarzenia: Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8 w Warszawie

WYKONAWCY
GABRIELA KAMIŃSKA SOPRAN
ANETA ŁUKASZEWICZ ALT
LESZEK ŚWIDZIŃSKI TENOR
PIOTR CHWEDOROWICZ BAS

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

LILIANNA KRYCH PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO, DYRYGENT

WSTĘP WOLNY!

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę