Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama
reklama

Ludowa historia Polski extra – „Komunizm. Idee i praktyki"

Ludowa historia Polski extra – „Komunizm. Idee i praktyki"

reklama
📅 Data: piątek, 10 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Praga Południe, Stół Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop


W polskiej debacie publicznej panuje niemal niezakłócona zgoda co do tego, że komunizm był w naszej historii czymś obcym. Narzucono z zewnątrz, a czas gdy rządziła formacja odwołująca się do tej idei stanowił „czarną dziurę”. Takie twierdzenia nie pozwalają jednak zmierzyć się ani z wielowymiarową rzeczywistością lat. 1944-1989, ani z popularnością i siłą komunistycznej wizji społeczeństwa w pierwszych dekadach tego okresu. W istocie polskie doświadczenie komunistyczne domaga się odważniejszego podejścia. Jego warunkiem wydaje się dekonstrukcja antykomunistycznych stereotypów, a krokiem drugim krytyczna analiza różnych nakładających się na siebie, a czasem sprzecznych, praktyk, aspiracji, idei i dynamik społecznych, z których dopiero wyłaniał się „polski komunizm” i jego recepcja. Zadania tego podjęły się autorki/rzy tomu „Komunizm. Idee i praktyki w Polsce”, który ukazał się właśnie jako pokłosie pięcioletnich badań Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem Instytutu Badań Literackich PAN. Dyskusji z redaktor(k)ami tej książki postanowiliśmy poświecić specjalne wydanie Ludowej historii Polski.

Panel:

dr Katarzyna Chmielewska (literaturoznawczymi i filozofka, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, Ośrodek Badań Kulturowych i Literackich nad Komunizmem, redaktorka serii Komunizm. Idee – Dyskursy – Praktyki, napisała m.in. „Strategie podmiotu: Dziennik Witolda Gombrowicza”)

dr Natalia Jarska (historyczka, adiunkt w Zakładzie Historii Społecznej XIX i XX wieku Instytutu Historii PAN, napisała m.in. „Kobiety z Marmuru. Robotnice w Polsce w latach 1945–1960”)

dr Grzegorz Wołowiec (literaturoznawca, adiunkt, kierownik Zespołu Literatura i Konteksty i Ośrodka Studiów Kulturowych i Literackich nad Komunizmem w Instytucie Badań Literackich PAN, napisał m.in. „Nowocześni w PRL. Przyboś i Sandauer”)

Prowadzenie:
dr hab. Michał Kozłowski (redaktor naczelny "Bez Dogmatu")

Organizatorzy:
Strefa Wolnosłowa
Le Monde diplomatique – edycja polska
Stół Powszechny
Teatr Powszechny
Roz:Ruch

Spotkania współfinansowane przez m.st. Warszawa w ramach projektu „Stół Powszechny - miejsce spotkań twórczych”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Praga Południe lub w kategoriach: spotkanie wykład


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę