📅 Data: wtorek,
04 czerwca 2019
⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00
📌 Miejsce:
Warszawa - Ochota, Biblioteka Przy Zawiszy Aleje Jerozolimskie 121/123 (
pokaż na mapie)
Studenckie Koło Naukowe Judaistów Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na czwarty cykl otwartych wydarzeń popularnonaukowych:
STUDENCKIE WYKŁADY O HISTORII I KULTURZE ŻYDÓW
▪︎ 21 maja (wtorek) o godz. 18.00:
POCIĄGIEM KU NOWOCZESNOŚCI / JAKUB FREJTAG
Wiek XIX to stulecie postępu i modernizacji. Szczególnie intensywnie procesy te zachodziły w miastach, co związane było z pojawieniem się kolei żelaznej. Jej obecność wpłynęła nie tylko na urbanistykę i architekturę, ale również na społeczeństwo, w tym emancypację Żydów. Zmiany ukażemy na przykładzie ośrodków miejskich Królestwa Polskiego – Warszawy, Radomia i Piotrkowa.
▪︎ 28 maja (wtorek) o godz. 18.00:
KABAŁA – FILOZOFIA? MISTYKA? MAGIA? / PIOTR SMOLIŃSKI
Słowo „kabała” jest powszechnie znane, lecz co tak naprawdę oznacza? Kiedy i dlaczego powstała kabała? Jakie miejsce zajmuje w judaizmie? Czy czerwone nitki noszone współcześnie przez tzw. celebrytów to także część kabały? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i inny pytania.
▪︎ 4 czerwca (wtorek) o godz. 18.00:
JĘZYK BIAŁORUSKI A JĘZYK ŻYDOWSKI (JIDYSZ) – WSPÓLNY LOS, WSPÓLNA WALKA / DAVID KURKOVSKIY
Ważną rolę w historii procesów narodowotwórczych w Europie Wschodniej zajmuje Wilno. Na przykładzie tego miasta przyjrzymy się podobieństwom w formowaniu się języków literackich Białorusinów i Żydów oraz zmianom jakim podlegały w ZSRR. Sprawdzimy także ich współczesny status.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Ochota lub w kategoriach:
wykład
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]