Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus – promocja książki

Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus – promocja książki
📅 Data: wtorek, 21 maja 2019

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
   udostępnij tweetnij wykop
reklama


„Śnią mi się góry nienapisanych listów”, żaliła się architektka Helena Syrkus szwajcarskiemu historykowi sztuki, Sigfriedowi Giedionowi. W przeciwieństwie do korespondencji literatów, artystów czy postaci życia publicznego, listy architektów są wydawane stosunkowo rzadko. W przypadku Heleny Syrkus – architektki, która posługiwała się maszyną do pisania równie sprawnie co architektoniczną kreską – są najlepszym źródłem do poznania jej fascynującej, złożonej, ale i kontrowersyjnej biografii.

Publikacja, inaugurująca nową serię wydawniczą ŹRÓDŁA Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi postaciami międzynarodowego środowiska architektonicznego: związanymi z Bauhausem Walterem i Ise Gropiusami, holenderskim urbanistą Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy generalnym sekretarzem CIAM (Międzynarodowych Kongresów Architektury Nowoczesnej), Sigfriedem Giedionem.

Dla osób zainteresowanych twórczością Heleny i Szymona Syrkusów, jednych z najważniejszych bohaterów polskiej sceny architektonicznej okresu międzywojennego, książka będzie doskonałym źródłem informacji na temat historii architektury. Dla innych – intrygującym obrazem postaci targanej wichrami historii. W korespondencji jak w zwierciadle odbijają się skomplikowane dzieje polityczne Polski i świata, które dotknęły również środowisko architektoniczne – antysemityzm lat 30., tragedia drugiej wojny światowej czy ułudy związane z wprowadzeniem socjalizmu. „W tych trudnych czasach najlepsze, co mamy to sieć przyjaciół rozsianych po tej targanej wstrząsami planecie”, pocieszał w jednym z listów Helenę i Szymona Syrkusów Walter Gropius.

Zapraszamy na spotkanie premierowe z autorkami opracowania – Aleksandra Kędziorek, Katarzyna Uchowicz, Maja Wirkus i redaktorem naukowym, prof. Waldemar Baraniewski. Spotkanie poprowadzi Karolina Andrzejewska-Batko.

Kiedy: 21 maja 2019 o godz. 18:00
Gdzie: Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4

Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus / CIAM Archipelago. The Letters of Helena Syrkus
red. Aleksandra Kędziorek, Katarzyna Uchowicz, Maja Wirkus
wydawca: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, 2019

Współorganizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa

---
Wizyta Conelisa van Eesterena i Friedy Fluck w Serocku, 1956
Fot. Het Nieuwe Instituut, Rotterdam / Collection Van Eesteren-Fluck & Van Lohuizen Foundation, Amsterdam / EEST_10.1349-15

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie inne


[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama

Sprawdź też inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Postaw nam kawę