📅 Data: środa,
22 maja 2019
⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00
📌 Miejsce:
Warszawa - Śródmieście, Zodiak Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego "Wiecha" 4 (
pokaż na mapie)
Jak powinniśmy myśleć o projektowaniu w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa biorąc pod uwagę współczesne i przyszłe wyzwania?
Celem wykładu jest zwrócenie uwagi na nowy nurt w projektowaniu w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa o nazwie „New Aging”, który postrzega starość nie jako coś co nam się przydarza, ale długotrwały proces, który zaczyna się już po 40-tce. Takie widzenie starości sprawia, że inaczej patrzymy na projektowanie infrastruktury wobec potrzeb starzejącego się społeczeństwa. Do tej pory projektowanie dla osób starszych koncentrowało się głównie wokół obiektów i form dedykowanych tej grupie społecznej tj. domy starców, uniwersytety III wieku, stoliki szachowe w parkach, czy siłownie na świeżym powietrzu. Celem jest zwrócenie uwagi na dużo szersze spojrzenie na projektowanie z perspektywą 60+, zmianę paradygmatu, poprzez rozwijanie nowych postaw w stosunku do starości i przełożenia tego na rozwiązania architektoniczno-urbanistyczne w kształtowaniu współczesnych miast.
W ramach wykładu zostaną zaprezentowane projekty architektoniczno-urbanistyczne ze świata uwzględniające nowy sposób podejścia do projektowania w kontekście potrzeb osób starszych, a także pilotażowe projekty realizowane i zrealizowane w Polsce w tym obszarze w ostatnich latach przez Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).
Wykład poprowadzi dr inż. arch. Agnieszka Labus, Politechnika Śląska, Wydział Architektury; Fundacja Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+).
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach:
wykład
[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]