Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

„Dybuk” wg An-skiego w reż. Mai Kleczewskiej

„Dybuk” wg An-skiego w reż. Mai Kleczewskiej
📅 Data: wtorek, 24 marca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Inauguracja repertuaru on-line teatru Żydowskiego sztuką „Dybuk” wg An-skiego, reż. Maja Kleczewska
Scenariusz i dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Przekład: Michał Friedman
Scenografia, światła, wideo: Wojciech Puś
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka: Stefan Węgłowski
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Magdalena Koleśnik, Gołda Tencer, Piotr Stramowski, Jerzy Walczak, Joanna Przybyłowska, Piotr Sierecki, David Szurmiej, Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Marek Węglarski, Barbara Szeliga, Ewa Tucholska, Wanda Siemaszko, Waldemar Gawlik, Genady Iskhakov.

„Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta Warszawskiego, a zburzonego prawie dokładnie dwa lata po premierze „Dybuka” w kwietniu 2017 roku.

Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas — żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Maja Kleczewska została nagrodzona za „Dybuka” Laurem Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach.

Magdalena Koleśnik za rolę Lei otrzymała nagrodę in. Andrzeja Nardellego.

Premiera spektaklu Mai Kleczewskiej miała miejsce 17 kwietnia 2015 roku i rozpoczęła współpracę reżyserki i Łukasza Chotkowskiego z Teatrem Żydowskim, gdzie zrealizowali jeszcze trzy spektakle („Golem”, „Malowany ptak”, „Berek”).
W roku 2020 Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich świętu swoje 70-lecie. Prezentacją „Dybuka” online otwiera też setną rocznicą światowej prapremiery dramatu, która odbyła się w Warszawie w Teatrze Elizeum na Karowej w grudniu 1920 roku.

Transmisja on-line: na kanale YouTube Teatru Żydowskiego >> link

<div style="text-align: center;"><iframe width="300" height="315" src="//youtube.com/embed/iXBRw4hk2EU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe></div>

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: teatr
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę