Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wałęsa w Kolonos | reż. Bartosz Szydłowski // online

Wałęsa w Kolonos | reż. Bartosz Szydłowski // online

reklama
📅 Data: wtorek, 31 marca 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy na drugi pokaz Łaźni Nowej ONLINE. Tym razem: "Wałęsa w Kolonos" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

Gdyby okoliczności były inne, to zagralibyśmy ten spektakl dla Was właśnie tego dnia w Łaźni. Nie możemy. Spotkajmy się więc wirtualnie i pamiętajcie: #zostańciewdomach.

Spektakl wyświetlimy we wtorek, 31 marca 2020 o godz. 20:00 na profilu FB >> link

Link do transmisji pojawi się też w wydarzeniu (jako pokaz premierowy) >> link

---
W spektaklu Bartosza Szydłowskiego na scenie spotyka się ok. 40 osób: Jerzy Stuhr, ekipa aktorska znana widzom Teatru Łaźnia Nowa z występu w „Konformiście 2029”, aktorzy-amatorzy w roli antycznego chóru prowadzonego przez Dominika Strycharskiego, świadkowie historii, politycy.

Twórcy snują wielonarracyjną opowieść na kanwie starożytnej tragedii „Edyp w Kolonos”. Interesuje ich archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego.

„Sam pomysł tego spektaklu wzbudził wielkie emocje – mówi reżyser, Bartosz Szydłowski. – Jedni komentatorzy byli zachwyceni, inni odradzali. Rozdzwonili się dziennikarze, pojawiły głosy polityków, każdy ciągnął w stronę własnych wyobrażeń. Wielka postać polskiej historii, Lech Wałęsa, elektryzuje wyobraźnię, ale też zatrzymuje nas w zabetonowanych postawach. Nasze studium jest zapisem poszukiwań innego wymiaru niż polityczny spór. Tragedia grecka. Chór. Mit. Śmierć. Błoto. Naiwność. Dziecko. Nieoczywistość. Gest. Szara strefa świadomości. Mieszkańcy dzielnicy. Edyp w Kolonos – wielki król i grzesznik u kresu swych dni. Niezgoda na polski gen destrukcji, na zacietrzewienie i brak miłosierdzia. Na klątwę tebańską, którą w Polsce jest zalewająca nas nienawiść. Ulepieni z małostkowości tracimy to, co może nas budować i nieść w górę. Wybieramy wspólnotę goryczy i pyszałkowatości, by tylko przez chwilę poczuć się lepszym”.

---
TWÓRCY:
Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Autor: Jakub Roszkowski
Scenografia, kostiumy, reżyseria świateł: Małgorzata Szydłowska
Muzyka: Dominik Strycharski
Choreografia: Tomasz Wesołowski
Inspicjent: Marcin Stalmach

Obsada: Jerzy Stuhr, Szymon Czacki, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Anna Paruszyńska/Agnieszka Przepiórska, Dominik Stroka, Marta Zięba

Chór: Wilhelm Fik, Maria Bareła, Włodzimierz Bareła, Barbara Dziedzic, Stanisław Dziedzic, Grażyna Ladra, Hanna Napora, Paulina Napora, Barbara Borkowska, Małgorzata Ciaranek, Monika Ciesielska, Julia Goryczko, Beata Hejmo, Iwona Karcz, Magdalena Kostrubiec, Natalia Kowalik, Julia Marzec, Marta Mirek, Małgorzata Ordys-Marzec, Agata Ordys, Krzysztof Piła, Izabela Szalewska, Patrycja Walczykowska, Wiktoria Wilk, Dominika Zając, Nina Zarzycka-Bem, Aleksander Kopański

---
PRASA O SPEKTAKLU:

Wyjątkowy cykl powstaje w krakowskiej Łaźni Nowej w spektaklach Bartosza Szydłowskiego. W "Wałęsie w Kolonos" Jakuba Roszkowskiego oglądamy żenującą bijatykę koryfeuszy polskiej sceny politycznej, którzy na tle dokonań Wałęsy są karłami, choć grający tytułową rolę Jerzy Stuhr nie tuszuje mrocznych tematów biografii i pierwszego przewodniczącego Solidarności. Spektakl w ostry sposób pokazuje dzisiejszą wojnę o pamięć, o sposób opowiadania historii, a także o zagubienie naszego społeczeństwa.
// Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”

[…] Jerzy Stuhr umiał to wykorzystać. W ciągu całego spektaklu stoi na krańcu sceny, na jej krótszym boku, mając na przeciwległym brzegu Danutę. Nieruchomy, świadomy sytuacji. Siwy Stuhr z wąsem, w szarym garniturze, z Matką Boską w klapie marynarki. Jak on gra! Skupiony, wyrzuca z siebie zdania, które padają oddzielnie, jak razy, w tempie staccato. Żadnych sentymentów. […] Jest w tym gorycz i złość, duma i urażona godność, świadomość wygranej, ale i tego, ile to kosztowało.
// Kalina Zalewska, „Teatr”

Bartosz Szydłowski zrobił przedstawienie ważne i potrzebne. Można Wałęsę różnie oceniać, ale to on pokonał Czerwonego Sfinksa, to on dał nam, Polakom, wolność i nic tego nie zmieni, ani fałszujące historię tablice w gdańskiej stoczni czy rzesze ignorantów w państwowych instytutach pamięci, ani liczne błędy, które sam Wałęsa w przeszłości popełnił. Jego losy są polskim mitem i dobrze, że co wieczór w krakowskiej nowohuckiej hali możemy ten mit wciąż przeżywać na nowo. Forma tragedii greckiej, w jaką ubrał go Szydłowski, jest najlepszą z możliwych […].
// Tomasz Domagała, domagalasiekultury.pl

---
NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:

Spektakl otrzymał 16 wyróżnień w zestawieniu "Najlepszy/najlepsza/najlepsze w sezonie 2018/2019" miesięcznika TEATR w sześciu kategoriach:
-> najlepsze przedstawienie
-> najlepsza nowa polska sztuka
-> najlepsza reżyseria
-> najlepsza rola męska
-> najlepsza scenografia
-> najlepsza muzyka

Jerzy Stuhr został uhonorowany nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską w sezonie 2018/2019 za rolę w spektaklu "Wałęsa w Kolonos" Jakuba Roszkowskiego w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.