Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wykład Joanny Bednarek: Więcej niż przetrwanie

Wykład Joanny Bednarek: Więcej niż przetrwanie
📅 Data: piątek, 19 czerwca 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na wykład online Joanny Bednarek zatytułowany „Więcej niż przetrwanie. Krytyczne oświecenie i przedstawianie globalnego ocieplenia”.

Wykład stanowi część programu publicznego towarzyszącego wystawie "Wiek półcienia".

Automatyczne reakcje na globalne ocieplenie i na trwającą obecnie pandemię są do siebie podobnie – obie oscylują między biegunami paniki i trybu apokaliptycznego oraz wyparcia i udawania, że można żyć „normalnie”. Obie są irracjonalne i stanowią przejaw uwikłania naszego myślenia i praktyki w logikę kapitałocenu, każącą nam, niezależnie od intencji, wciąż powtarzać stare błędy. Sposób, w jaki globalne ocieplenie przestawiają media i niektóre teksty kultury, posługujące się konwencjami (post)apokaliptycznymi, wzmacnia te reakcje. Wyrwanie się z ich błędnego koła wydaje się prawie niemożliwe – ale mimo to musimy próbować.

W tym kontekście warto przyjrzeć się tym przedstawieniom globalnego ocieplenia i antropocenu, które albo na pozór go nie dotyczą, albo rezygnują z narracji, dokumentując coraz bardziej wymykającą się nam rzeczywistość lub interweniując w nią za pomocą rytuałów. Te ostatnie natomiast, zamiast utrwalać stary porządek, kwestionują go. Choć może się wydawać, że nie mają one wiele wspólnego z dyskursem oświeceniowym, w rzeczywistości stanowią jego najnowsze, krytyczne wydanie.

Wykład transmitowany będzie na żywo na naszym fanpage’u na Facebooku: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie/ Museum of Modern Art in Warsaw >> link

--

Joanna Bednarek
filozofka, tłumaczka, pisarka, członkini redakcji „Praktyki Teoretycznej”, publikowała m.in. w „Tekstach Drugich”, „Krytyce Politycznej” i „Czasie Kultury”. Autorka książek: „Polityka poza formą. Ontologiczne uwarunkowania poststrukturalistycznej filozofii polityki” (2012), „Linie kobiecości. Jak różnica płciowa przekształciła literaturę i filozofię?” (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, 2016) i „Życie, które mówi. Nowoczesna wspólnota i zwierzęta” (Fundacja na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, 2017) i „O pochodzeniu rodziny” (Wydawnictwo WBPiCAK, 2018).

--

Więcej informacji o wystawie „Wiek półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”: link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧