Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Karaimi w Rzeczypospolitej, czyli inne oblicze judaizmu i tureckości - wykład dr. Melchiora Jakubowskiego

Karaimi w Rzeczypospolitej, czyli inne oblicze judaizmu i tureckości - wykład dr. Melchiora Jakubowskiego

reklama
📅 Data: środa, 19 sierpnia 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Łazienki Królewskie (pokaż na mapie)

💰 Wydarzenie płatne do 10 zł za osobę
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Truizmem jest stwierdzenie, że Rzeczpospolita Obojga Narodów była zamieszkana przez wiele grup religijnych i etnicznych, jednak szczegóły tej różnorodności często umykają naszej uwadze. Świetnym przykładem są Karaimi, wymykający się wszelkim stereotypowym podziałom i pozwalający dostrzec nietypowe połączenie między judaizmem a tureckością.

Judaizm w Rzeczypospolitej to nie tylko żydzi ortodoksyjni, a nieortodoksyjne oblicza religii mojżeszowej to nie tylko nowe prądy, takie jak frankizm, chasydyzm czy haskala. W Rzeczypospolitej funkcjonował również podział bardziej fundamentalny i dużo starszy, sięgający VIII w., gdy część wyznawców judaizmu odrzuciła komentarze do Biblii (Talmud), opierając swą wiarę wyłącznie na Starym Testamencie. W opinii samych wiernych, jest to pierwotna i właściwa postać wiary mojżeszowej. Z kolei najbardziej znanym ludem tureckim żyjącym na ziemiach Rzeczypospolitej są Tatarzy, wyznający sunnicki odłam islamu. Podobnego pochodzenia są również Karaimi, rozumiani tym razem jako grupa etniczna. Ich przodkowie przyjęli judaizm nietalmudyczny we wczesnym średniowieczu, prawdopodobnie w istniejącym nad dolną Wołgą Państwie Chazarów.

Karaimów wyróżnia zatem podwójna, nietypowa identyfikacja: są wyznającym własną odmianę judaizmu ludem tureckim, posiadającym swój język i obyczaje. Ich głównym centrum pozostaje od stuleci Krym, jednak już w średniowieczu osiedli na Rusi Czerwonej (Halicz), Wołyniu (Łuck) i na Litwie (Troki). Ta maleńka, licząca zaledwie kilkaset osób grupa, przez stulecia wrosła w swoją polsko-litewską ojczyznę, potrafiąc równocześnie zachować odrębność kulturową, religijną i językową. Podczas wykładu spróbujemy prześledzić losy tej niezwykłej społeczności i jej miejsce w wielokulturowej Rzeczypospolitej.

Wykład "Karaimi w Rzeczypospolitej, czyli inne oblicze judaizmu i tureckości" odbędzie się 19 sierpnia 2020 r. o godz. 18.00 w strefie leżakowania przy Starej Kordegardzie. Wstęp - 1 zł (bilety do nabycia w kasach w Podchorążówce i w Starej Oranżerii, czynnych w godz. 10.00-16.00), liczba miejsc ograniczona.

Prosimy o zapoznanie się z załączonymi na stronie wydarzenia (link poniżej) wytycznymi sanitarnymi i obowiązkiem złożenia oświadczenia o stanie zdrowia.

Dr Melchior Jakubowski - historyk i historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się geografią historyczną i historią krajobrazu, sztuką rokokową oraz stosunkami religijnymi i etnicznymi w dawnej Rzeczypospolitej.

--
Fot. Melchior Jakubowski

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.