Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Wieczór filmowy towarzyszący wystawie Twarz getta

Wieczór filmowy towarzyszący wystawie Twarz getta
📅 Data: czwartek, 05 lutego 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ul. Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na wieczór filmowy towarzyszący wystawie czasowej "Twarz getta".
Przypomnimy dwa filmy dokumentalne poświęcone łódzkiemu gettu.

Fotoamator, reż. Dariusz Jabłoński, 1998, dok., 57 min.
Punktem wyjścia filmu, stawiającego pytanie o niewinność fotografii, było odnalezienie w 1987 roku w wiedeńskim antykwariacie kilkuset kolorowych slajdów zidentyfikowanych jako fotografie z getta Litzmannstadt. Ich autorem okazał się być Walter Genewein – austriacki oficer zatrudniony jako księgowy. Wystawa Twarze getta prezentuje wybór zdjęć wykonanych na zlecenie Żydowskiej Rady starszych przez żydowskich fotografów – więźniów getta. Geinwein patrzył na getto z innej perspektywy, nie ofiar, ale oprawców. Swoje zdjęcia, wykonane zarekwirowanym aparatem, wykonywał, by doskonalić umiejętności, korespondował z „Agfą”, dopytując o techniczne parametry produkowanych przez nich klisz. Świat utrwalony na setkach barwnych odbitek był jednak daleki od rzeczywistości.

Radegast, reż. Borys Lankosz, 2008, dok., 50 min.
Na stację Radegast w biednej łódzkiej dzielnicy Bałuty, przyjechały w 1942 roku pociągi z zamożnymi niegdyś Żydami z Europy Zachodniej i Pragi. Z tej samej stacji, wraz z Żydami z Polski, Romami i Sinti, zostali oni wywiezieni do obozów śmierci. Ostatni pociąg, w kierunku Auschwitz-Birkenau, odjechał 29 sierpnia 1944 roku. Ci, którym udało się przeżyć Zagładę, opowiadają przed kamerą o głodzie, brudzie, morderczej pracy i poniżeniach. Spacerują wśród pamiętających tamte czasy kamienic. Scenariusz do filmu napisał Andrzej Bart, autor między innymi Fabryki muchołapek – literackiego sądu nad przewodniczącym Judenratu Chaimem Rumkowskim.

Wstęp wolny.

Wystawę Twarz getta oglądać można bezpłatnie do 30 marca.
Wystawa została przygotowana przez Fundację „Topografia Terroru” z Berlina we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi, z którego zbiorów pochodzą fotografie. Ekspozycję prezentowano m.in. w Berlinie i w Kolonii, jak również w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. W Polsce prezentowana jest po raz pierwszy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧