Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Miasto biesów - promocja książki

Miasto biesów - promocja książki
📅 Data: poniedziałek, 14 września 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Szkoła, Emilii Plater 31 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Spotkanie z Albertem Jawłowskim autorem książki „Miasto biesów. Czekając na powrót cara” z udziałem Klementyny Suchanow

W setną rocznicę zabójstwa Mikołaja II spod jekaterynburskiej Cerkwi na Krwi wyruszyła stutysięczna procesja. Lipcową nocą wyznawcy męczeńskiej ofiary cara-odkupiciela szli w kierunku zaszytej w uralskich lasach Ganinej Jamy, domniemanego miejsca ukrycia szczątków Romanowów. Wśród flag, proporców, ikon i krzyży nie było żadnych współczesnych symboli państwowych. Prawdziwa święta Rosja upadła bowiem przed stu laty wraz ze śmiercią ostatniego imperatora i jego rodziny…

„Udział w wielotysięcznej pielgrzymce na „rosyjską Golgotę” staje się dla Jawłowskiego nie tylko pretekstem do opowiedzenia o ultrakonserwatywnych paranojach, antyzachodnich fobiach i teoriach spiskowych. Przyglądając się Rosji z samego serca Uralu, chwyta on także niezborną mieszaninę postimperialnych resentymentów, liberalnych mitów, nowobogackiego przepychu i głębokiego poczucia krzywdy ludzi, którzy nie znaleźli sobie miejsca w nowej rzeczywistości. Przypomina czytelnikowi karierę młodego uralskiego działacza partyjnego Borysa Jelcyna, pisze o źródłach Putinowskiego systemu, o narodzinach potężnej korporacji finansowo-politycznej, którą stał się moskiewski patriarchat prawosławny, oraz o ideologicznych błazeństwach usłużnych literatów, filmowców i dziennikarzy. W Polsce mało kto tak dobrze orientuje się w szczegółach chaotycznej groteski zwanej rosyjską polityką.”
Marek Radziwon

Albert Jawłowski
adiunkt w Katedrze Metod Badania Kultury Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polsko-Syberyjskiej Grupy Roboczej przy Wydziale Artes Liberales UW. Prowadzi badania terenowymi w Rosji - w Buriacji, Kraju Zabajkalskim, obwodzie irkuckim, na Ałtaju i w Jakucji. Zajmuje się również badaniem i teoriami kultury. Jest autorem artykułów naukowych i popularnonaukowych, esejów, scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz książek Święty ład. Rytuał i mit mundialu, Dawno temu w Galaktyce Popularnej i Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów.

Klementyna Suchanow
od lat zajmuje się badaniem życia i twórczości Witolda Gombrowicza oraz historii i literatury Ameryki Łacińskiej. Autorka Argentyńskich przygód Gombrowicza (2005) i Królowej Karaibów (2013). Książka Gombrowicz. Ja, geniusz zdobyła Nagrodę Miesięcznika „Odra” oraz Nagrodę O!lśnienia Onetu w kategorii Literatura, a także została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧