Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Tyrmand. Bikiniarz – Festiwal Teologii Politycznej

Tyrmand. Bikiniarz – Festiwal Teologii Politycznej
📅 Data: środa, 30 września 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na pierwsze wydarzenie w ramach Festiwalu Teologii Politycznej BIKINIARZ // PISARZ // KONWERTYTA! To trzy wyjątkowe spotkania z twórczością i biografią Leopolda Tyrmanda, organizowane przez Teologię Polityczną w 100. rocznicę urodzin pisarza. Uwaga – w tym roku festiwal tylko online! Wszystkie spotkania transmitowane będą online na kanale YouTube i stronie internetowej Teologii Politycznej >> link

I spotkanie – Leopold Tyrmand: Bikiniarz
Rozmawiają: Libera // Kowalczyk // Brodowski // Braciak

Słyszymy „Tyrmand”, myślimy – „bikiniarz”. Kolorowe skarpetki (choć legenda przydała im jaskrawości) były manifestem buntu. Ale czy tylko na taki bunt było stać Tyrmanda? Jego protest trzeba widzieć szeroko, była to więcej niż kontestacja politycznej i społecznej rzeczywistości. Sprzeciwiał się też socrealistycznej dyktaturze pisania, odrzucając język siermiężnej literatury produkcyjnej na rzecz żywej, pulsującej mowy, zakorzenionej w przedwojennej warszawskiej gwarze. Nieprzypadkowo debiutancka powieść Tyrmanda, „Zły”, stała się bestellerem swoich czasów, a „Dziennik 1954” uważany jest nadal za najlepszy portret czasu odwilży. Najwyższym wyrazem tej niezwykle cenionej przez Tyrmanda niezależności był jazz - muzyka, jak mówił, grana przez murzynów w bluzach, nie przez wyfrakowanych gentlemanów. Co się stało w latach 60., że porzucił go i zafascynował się… rockʼnʼrollem?

W spotkaniu udział wezmą:
➤ Antoni Libera – pisarz, tłumacz, reżyser teatralny, krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, doktor nauk humanistycznych.
➤ Marcin Kowalczyk – kulturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autor książki „Tyrmand karnawałowy”.
➤ Paweł Brodowski – krytyk muzyczny, redaktor naczelny wydawanego od ponad pół wieku magazynu „Jazz Forum”, w młodości gitarzysta basowy m.in. w zespole Czesława Niemena Akwarele, z którym nagrał album „Dziwny jest ten świat”.

Prozę czyta Jacek Braciak – aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, w latach 1990–2015 związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlany będzie film Dziennik 1954 (reż. Jerzy Zalewski).

---
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Współpraca: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Partnerzy: Rzeczpospolita, Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura, Instytut Tomistyczny

Transmisja na kanale YouTube Teologii Politycznej >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: film spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧