Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Czytelnia POLIN | „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle”

Czytelnia POLIN | „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle”

reklama
📅 Data: wtorek, 29 września 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Bądźcie z nami #live na Facebooku podczas kolejnego spotkania z cyklu Czytelnia POLIN i posłuchajcie o rodzinnych tajemnicach odkrytych oraz opisanych przez Irenę Wiszniewską w książce „Tajemnica rodzinna z Żydami w tle”.

Prowadzenie: Konstanty Gebert.
29 września, godz. 19:30 📚📅
Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu >> link

📚 Wiele rodzin ma tajemnicę: coś, o czym się nie mówi, co uważa się za wstydliwe, o czym chciałoby się zapomnieć, wymazać z kart historii i świadomości. Waga tego wypartego wydarzenia potrafi wpłynąć na losy następnych pokoleń. Tak się dzieje również w przypadku przemocy, której ktoś z przodków dopuścił się wobec Żydów, przyczyniając się tym samym do Zagłady. Wydał Żyda do gestapo, wziął udział w pogromie, zgwałcił ukrywającą się Żydówkę.
Irena Wiszniewska przez dwa lata szukała ludzi, którzy zechcieliby opowiedzieć, jak taką tajemnicę rodzinną odkryli i jak sobie z tym poradzili. Przedstawia przejmujący opis poszukiwań, odmów, które otrzymała, i powodów niechęci do grzebania się w przeszłości. Wstyd i poczucie winy za żydowską krzywdę zostały stabuizowane.

📚 W „Tajemnicy rodzinnej z Żydami w tle” autorka rozmawia z ludźmi, którzy odważają się to tabu naruszyć. Ich odwaga w obalaniu rodzinnych mitów zasługuje na najwyższy szacunek.
Książkę zamyka śledztwo dziennikarskie, które pokazuje dalsze losy rodziny Zofii Chominowej, najsłynniejszej polskiej donosicielki, sportretowanej przez poetkę Zuzannę Ginczankę w wierszu „Non omnis moriar”.

Z autorką, Ireną Wiszniewską, rozmawiać będzie Konstanty Gebert.
Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

***
Irena Wiszniewska – dziennikarka, pisarka, we Francji wydała reportaże o Litwie „Paroles Dégelées”, w Polsce zbiór wywiadów „My, Żydzi z Polski” oraz książkę „Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski’. Uprawia street art, opowiadając historie na podlaskich jarmarkach, na ulicach miast Prowansji, na Madagaskarze i w Odessie. Pisze wiersze, bo to jej dialog ze światem.

Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki, od 1989 publicysta dziennika „Gazeta Wyborcza”. Założyciel i były redaktor naczelny miesięcznik o tematyce żydowskiej „Midrasz”. Dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)
Aby korzystać ze strony, wyłącz oprogramowanie blokujące reklamy i JavaScriptZobacz instrukcję.