Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Debata | WSPÓLNICE DANYCH: własność i prywatność po big data

Debata | WSPÓLNICE DANYCH: własność i prywatność po big data
📅 Data: czwartek, 8 października 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE zaprasza na cykl debat poświęconych pojęciu 👉 WSPÓLNOTY.

🌐 WSPÓLNICE DANYCH: własność i prywatność po big data 🌐

Autonomiczne pojazdy, inteligentne miasta, telemedycyna ratująca życie, personalizacja produktów i usług, w tym edukacji czy finansów, oraz zeroemisyjne i przyjazne dla środowiska materiały i źródła energii. Rewolucja technologiczna znów obiecuje przebudowę naszego świata, tym razem dzięki danym i AI. Automatyzacja pracy może zwolnić nas z najbardziej rutynowych i uciążliwych czynności, a jednak postrzegamy ją często ze strachem o własne miejsce pracy. Poza prywatnością i interesem komercyjnym jest zatem trzeci biegun – interes publiczny. Interes nas wszystkich jako wspólnoty. Kiedy cyfryzacja ogarnia całą rzeczywistość, musimy budować nowe instytucje na miarę XXI wieku.

Wspólnice danych – syntetyczna propozycja powstała na bazie doświadczeń pierwszych pilotaży i prób podejmowanych na całym świecie – mogą stać się nowymi instytucjami w ramach gospodarki cyfrowej. Podstawowe założenie wspólnic jest takie, że mają być zaufanymi przestrzeniami współdzielenia danych, łącząc architekturę techniczną z odpowiednio dobranymi mechanizmami zarządzania dostępem, pozyskiwaniem finansowania i partycypacją samych właścicieli danych – nas wszystkich. Tworząc je uzyskamy istotną siłę negocjacyjną w sporze z cyfrowymi gigantami, wyszkolimy pokolenia kompetentnych specjalistów, a także odzyskamy wartość danych na potrzeby społeczeństwa.

Jednak w jaki sposób rozpocząć zwrot w kierunku wspólnych danych cyfrowych? Czy miasta mogą być innowatorami uruchamiając pierwsze wspólnice danych?

📅 KIEDY:
czwartek 8 października 2020 | godz. 18.00

📍 GDZIE:
online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

👤 KTO:
Prowadzący: Jan Sowa
Uczestnicy i uczestniczki: Monika Konrad, Aleksandra Przegalińska i Jan J. Zygmuntowski

Organizatorką debaty jest grupa PRZYSZŁOŚĆ DANYCH – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

👉 Więcej informacji: link

-----

👤 Monika Konrad – architektka, urbanistka, badaczka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie. Praktykę zawodową zdobyła m.in w pracowniach OMA i Claus en Kaan Architecten w Królestwie Niderlandów, jak i w Moskwie na stanowisku dyrektora ds. projektów w KB Strełka. Monika jest autorką standardów urbanistycznych, projektów strategicznych w skali ogólnomiejskich jak i projektantką licznych projektów urbanistycznych i architektonicznych. Aktualnie Dyrektor Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju m.st. Warszawy.

👤 Aleksandra Przegalińska – prorektor w Akademii Leona Koźmińskiego, habilitowała się z zarządzania, także w Akademii Leona Koźmińskiego, a doktoryzowała w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Management in Digital and Networked Societies w Akademii Leona Koźmińskiego. Do niedawna prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku. Jesienią 2020 rozpocznie badania w AIER nad automatyzacja pracy, a następnie w Labour and Work Life Program na Harvardzie. Interesuje się rozwojem nowych technologii, przetwarzaniem języka naturalnego, postępami w zakresie humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.

👤 Jan Sowa – materialistyczno-dialektyczny teoretyk i badacz społecznym. Doktor socjologii, habilitował się z kulturoznawstwa, koncentruje się na badaniach nad nowoczesnością. Autor i redaktor kilkunastu książek, m.in. „Wieczna radość. Ekonomia polityczna społecznej kreatywności” oraz „Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą”. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

👤 Jan J. Zygmuntowski – ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji i gospodarką cyfrową. Prezes zarządu think-tanku Instrat, gdzie odpowiada również za program badawczy Gospodarka cyfrowa, oraz wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Doradza i wspiera w rozwoju projekty technologiczne z pozytywnym wpływem społecznym. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions oraz programu FLC British Council i Møller Institute. Autor „Kapitalizmu sieci”. Pokaż mniej

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę