Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

OSTRZEJ WIDZIEĆ. FOTOREPORTAŻE „ITD” 1960–1990

OSTRZEJ WIDZIEĆ. FOTOREPORTAŻE „ITD” 1960–1990

reklama
📅 Data: wtorek, 20 października 2020

⏰ Godzina rozpoczęcia: 15:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
wspiera nas
Opti Taxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990
20.10.2020–31.01.2021
wstęp wolny

Fotoreportaż z poprawczaka dla dziewcząt, wizyta uzdrowiciela Clive’a Harrisa, wielkanocny obyczaj palenia Judasza, zlot hippisów pod Jasną Górą, festiwal w Jarocinie, budowa Kopalni Węgla Brunatnego „Bogdanka”, życie Romów z bliska i wiele innych tematów. Trzy dekady życia Polaków w PRL-u zapisane na dokumentalnych fotografiach.

Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990", na której znalazło się około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”.

Było to pismo poświęcone kulturze oraz tematom społecznym i obyczajowym wydawane przez Zrzeszenie Studentów Polskich. Pomiędzy październikiem 1960 a majem 1990 roku ukazało się 1513 numerów – najpierw „itd. Ilustrowanego magazynu studenckiego”, potem „itd. Magazynu”, a na koniec „itd. Tygodnika studenckiego”. Ważną rolę odgrywała w nim szata graficzna, a zwłaszcza fotografia – w każdym bez wyjątku wydaniu publikowano fotoreportaż.
Wystawa towarzyszy obchodom 60-lecia „itd” i zobaczymy na niej wybrane prace dwudziestu fotoreporterów. Wśród autorów zdjęć znalazły się nazwiska tych, którzy wywarli ogromny wpływ na polską powojenną fotografię prasową. Są to: Krzysztof Barański, Andrzej Baturo, Sławek Biegański, Dorota Bilska, Stanisław Ciok, Adam Hayder, Andrzej Kiełbowicz, Witold Kuliński, Jan Michlewski, Maciej Musiał, Anna Musiałówna, Sławomir Olzacki, Maciej Osiecki, Krzysztof Pawela, Włodzimierz Pniewski, Andrzej Polec, Janusz Sobolewski, Jacek Wcisło, Krzysztof Wojciewski i Krzysztof Wójcik. Zobaczymy także portrety Krzysztofa Gierałtowskiego.

„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski” – mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter „itd”.

Poza reportażami na wystawie pokażemy portrety fotografów, rozkładówki czasopisma oraz materiały archiwalne. Z jednej strony to opowieść o zmieniającym się kraju i codzienności Polaków, z drugiej – zapis pracy dwóch pokoleń fotoreporterów. To właśnie oni starali się widzieć ostrzej, podejmować ważną tematykę społeczną i przemilczane tematy niewygodne dla władzy. Dziś te zdjęcia określa się mianem fotografii socjologicznej.

„Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL. Wbrew intencjom władzy i wszelkim przeciwnościom fotoreporterzy „itd” stworzyli kapitalny fotograficzny dokument tamtych czasów” – dodaje Krzysztof Wójcik.

Ekspozycja będzie prezentowana od 20 października 2020 do 31 stycznia 2021 w DSH.

Wystawie towarzyszy album, w którym znalazło się około stu czterdziestu zdjęć z okresu 1960–1990 wybranych głównie ze zbiorów FORUM Polskiej Agencji Fotografów.

Partnerzy wystawy:
Komitet Obchodów 60-lecia „itd”, Agencja Fotografów FORUM, ZAiKS, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego

Kuratorzy: Krzysztof Wójcik i Katarzyna Madoń-Mitzner
Koordynacja projektu i produkcja wystawy: Barbara Roszuk-Galus, Julia Libera
Projekt graficzny: Jacek Ebert
Realizacja projektu wystawy: Kotbury
Współpraca producencka: Agata Kucharska
Przygotowanie zdjęć do druku: Zbyszek Kordys PrintShop1923

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)