Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Tytus Brzozowski. 12 miast

Tytus Brzozowski. 12 miast

reklama
📅 Data: wtorek, 13 lipca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 10:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum im. Bolesława Biegasa, Al. Jerozolimskie 51 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Zapraszamy na wystawę „Tytus Brzozowski. 12 miast”, która od 15 czerwca do 13 lipca prezentowana będzie w Muzeum im. Bolesława Biegasa (Al. Jerozolimskie 51).

17 czerwca zachęcamy do udziału w spotkaniu z autorem prezentowanych prac – Tytusem Brzozowskim, które odbędzie się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w dwóch turach o godz. 18.30 i godz. 20.00.
Szczegóły: link

Zapraszamy do wspólnej podróży za granicę śladami polskiego dziedzictwa. Przewodnikiem podczas tej wyprawy jest znany polski artysta Tytus Brzozowski, który na zlecenie Instytutu stworzył cykl malarski obejmujący trzynaście obrazów. Dwanaście prac przedstawia miasta w różnych częściach świata i znajdujące się w nich miejsca czy obiekty stanowiące materialne ślady obecności Polaków za granicą. Ostatnia praca jest kolażem wybranych poloników z każdego z malowanych miast.

Kolorowe akwarele ukazują wytypowane przez Instytut POLONIKA miasta w charakterystyczny dla artysty sposób. Brzozowski – doświadczony architekt i niezwykły akwarelista – w swoich pracach eksploruje temat przestrzeni miejskiej. Przetwarza zastaną rzeczywistość i podejmuje grę z perspektywą, często łącząc ze sobą oddalone od siebie obiekty. To zestawienie budynków, mostów i pomników oraz umiejscowienie ich na różnych poziomach sprawia, że przed oczami widza powstaje nowy, fantazyjny obraz miasta. W akwarelowych metropoliach istotną rolę odgrywają obecne w nich historyczne nawarstwienia oraz relacje między elementami architektonicznymi. Przestrzeń nie jest pozbawiona czynnika ludzkiego. Na obrazach pojawiają się przechodnie, namalowani często w nietypowych, zaskakujących miejscach, a działanie to otwiera pole do rozważań na temat związku człowieka z miastem, w którym żyje. Zarówno postaci, jak i inne detale prac zachęcają odbiorcę do bliższego przyjrzenia się obrazom, podkreślając tym samym rolę ukrytych znaczeń w wielkiej przestrzeni miejskiej.

W tym samym duchu Tytus Brzozowski stworzył trzynaście prac opowiadających o polskiej obecności za granicą w ramach współpracy z Instytutem POLONIKA. Jego artystyczne praktyki sprawiły, że stał się doskonałym kandydatem do współtworzenia projektu o miastach, w których środek ciężkości został przeniesiony z ikonicznych budynków na liczne obiekty stanowiące część polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Charakterystyczny styl Brzozowskiego i jego spojrzenie na przestrzeń miejską pozwoliły w intrygujący oraz fantazyjny sposób połączyć wybrane miejsca w każdym z miast. Widoczne na obrazach zestawienie ukazuje nie tylko zaskakującą liczbę obiektów, lecz także wskazuje na konteksty historyczne i powiązania między nimi. Niewiele osób wie, jak wiele ważnych miejsc dla polskiej społeczności znajduje się poza granicami kraju.

Godziny otwarcia Muzeum im. Bolesława Biegasa:
Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10.00 – 19.00
Środa: 10.00 – 16.00
Czwartek: 12.00 – 18.00
Piątek: 14:00 – 18:00
Sobota, Niedziela: nieczynne

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)