Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

BEZ RÓŻNICY PŁCI - Komiksowa historia walki o prawa wyborcze kobiet

BEZ RÓŻNICY PŁCI - Komiksowa historia walki o prawa wyborcze kobiet
📅 Data: sobota, 28 listopada 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Historia polskich emancypantek nie jest tak znana jak działalność brytyjskich i amerykańskich sufrażystek, spopularyzowana przez liczne publikacje i filmy. A przecież losy kobiet, którym zawdzięczamy nasze prawa, układają się w barwną opowieść.

Przez kilkanaście lat Polki walczyły o prawa wyborcze, tak jak ich siostry w innych krajach – Angielki, Niemki, Francuzki, Dunki czy Szwedki. Ich dzieje obfitują w dramatyczne momenty: emancypantki konspirowały, przemycały broń, zakładały tajne uniwersytety, organizowały tajne zjazdy i wiece, walczyły z bronią w ręku w męskich mundurach.

Jednocześnie działalność polskich emancypantek obrosła mitami. Jednym z najpopularniejszych jest opowieść o tym, jak całą noc emancypantki stały na mrozie pod willą marszałka Piłsudskiego, domagając się, aby przyjął delegację kobiet.

A jak było naprawdę? Tę historię opowiada komiks „Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet”.

Zapraszamy serdecznie na spotkanie o komiksie i o emancypantkach z udziałem:

Agnieszki Grzybek – autorki scenariusza komiksu, jak również współautorki wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią („Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej”, „Niepokorne 1976-1989”)

Beaty Sosnowskiej – graficzki, malarki, rysowniczki komiksów i ilustracji, która narysowała komiks „Bez różnicy płci”, a ostatnio wydała antologię „Stworzenie”

Karoliny Sosnowskiej – graficzki, projektantki, autorki oprawy graficznej komiksu, jak również identyfikacji wizualnej wystaw „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej”, „Niepokorne 1976-1989”

prof. Katarzyny Sierakowskiej (Instytut Historii PAN) – historyczki zajmującej się historią społeczną XIX i XX wieku, autorki wielu publikacji i artykułów, współredaktorki m.in. publikacji „Kobiety i procesy migracyjne” i dwutomowej „Działaczki społeczne, feministki, obywatelki… Samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich” (do 1918 roku – I tom i po 1918 roku – II tom).

dr Sławomiry Walczewskiej – filozofki, działaczki feministycznej, założycielki Fundacji Kobiecej eFKa, autorki książki „Damy, rycerze i feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny w Polsce”.

Spotkanie poprowadzi Ewa Kamińska-Bużałek – prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, animatorka kultury, inicjatorka projektów społecznych takich jak „Kobiecym głosem. Marsz głodowy w opowieściach łodzianek”, „Bohaterki z trzeciej zmiany”, „Irena Tuwim. Pisarka z naszego podwórka". Oprowadza po Łodzi śladami kobiet. Studiowała gender studies w Łodzi, Warszawie i Granadzie.

Zachęcamy jednocześnie do zakupu naszego komiksu. Informacje, jak zakupić publikację, znajdą Państwo tu: link

Współorganizatorem spotkania jest Dom Spotkań z Historią.

Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku na stronie Domu Spotkań z Historią >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę