Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym: - ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo, - najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)
Święto Chanuka to trwały ślad po wojnie kulturowej, do której doszło w Judei w II wieku p.n.e. Wychodząc od kontekstu wojny kulturowej, która zrodziła to święto, zastanowimy się nad procesami asymilacyjnymi, do których doszło wśród Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.
💻 Transmisja na żywo na Facebooku Muzeum POLIN >> link
Jakie były cele i osiągnięcia ruchu asymilatorskiego? Kim byli jego liderzy? Jaka była jego skala i wpływ na całość środowiska żydowskiego? Pytania te pojawią się w rozmowie z gościem specjalnym grudniowego spotkania "Żydowskie ABC" online, którym będzie badaczka tych procesów, prof. Anna Landau-Czajka. Spotkanie prowadzi gospodarz cyklu, Piotr Kowalik.
Anna Landau-Czajka - historyczka i socjolożka, profesor w Zakładzie Historii Społecznej XIX i XX wieku IH PAN. Specjalizuje się w historii społecznej Polski w XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów społeczności żydowskiej. Opublikowała 5 monografii, a ponadto podręczniki oraz liczne artykuły w pracach zbiorowych i czasopismach. Została wybrana na członka Komitetu Nauk Historycznych PAN na kadencję 2020–2023.
Grafika: Judah from Die Bibel in Bildern, Schnorr von Carolsfeld, 1860/Wikipedia
Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach:
wykład
reklama
Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie