Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne w Polsce i Europie

Nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne w Polsce i Europie
📅 Data: wtorek, 8 grudnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na spotkanie online „Nowe spojrzenie na zdrowie psychiczne w Polsce i Europie”, które odbędzie się 8 grudnia (wtorek) w godz. 11.00-13.00. Wydarzenie organizują Komitet Dialogu Społecznego KIG i Laboratorium „Więzi” w partnerstwie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Fundacją eFkropka oraz Klubami „Tygodnika Powszechnego”.

Transmisja na żywo odbędzie się na stronie facebookowej „Więzi” >> link

Gospodarzami spotkania będą Konrad Ciesiołkiewicz (Komitet Dialogu Społecznego KIG) i Zbigniew Nosowski (Laboratorium „Więzi”).

Naszymi ekspertami będą:

• prof. Andrzej Cechnicki, lekarz psychiatra, psychoterapeuta. Kierownik Zakładu Psychiatrii Środowiskowej Katedry Psychiatrii Collegium Medicum UJ. Krajowy koordynator Programu Przeciwko Piętnie i Wykluczeniu Osób Chorujących Psychicznie we współpracy z WHO. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz programu integracji zawodowej: Pensjonatu „U Pana Cogito”, „Cateringu Cogito” i „Zielonego Dołu”, w których zostały zatrudnione osoby po kryzysach psychicznych;

• dr Marek Balicki, lekarz psychiatra, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii;

• Joanna Rogalska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, chorująca na zaburzenia depresyjno-lękowe w ChAD typu mieszanego. Politolog (UG) i historyk najnowszych dziejów Polski (UW). Certyfikowany Ex-In (ekspert przez doświadczenie w opiece psychiatrycznej). Animatorka oddolnych grup samopomocowych. Pracuje jako asystentka zdrowienia w Słupskim Centrum Zdrowia Psychicznego;

• Katarzyna Szczerbowska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego, z diagnozą schizofrenii paranoidalnej. Przez 20 lat pracowała jako dziennikarka. Jest w radzie Fundacji eFkropka i w Akademii Liderów Cogito. Ma Certyfikat Experta Cogito. Rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego.

-----
Na depresję choruje około miliona Polaków. Milion ma za sobą epizod psychotyczny. 400 tysięcy cierpi na schizofrenię. Co czwarta osoba doświadczyła, doświadcza, bądź doświadczy kryzysu psychicznego.
W obliczu pandemii i związanego z nią kryzysu wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego, niezwykle ważne jest podejmowanie skutecznych działań zmierzających do wspierania kondycji psychicznej społeczeństwa, aby w przyszłości uniknąć traumy społecznej na szeroką skalę. Tym bardziej, że z badań przeprowadzonych na przełomie lipca i sierpnia br. wynika, że 1/3 Polaków zauważyła u siebie lub bliskich objawy pogarszającego się stanu zdrowia psychicznego.

Komitet Dialogu Społecznego KIG, niedawno przyłączył się do apelu pacjentów o przedłużenie pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie strategii opartej na Centrach Zdrowia Psychicznego. Środowiskowe leczenie psychiatryczne i wsparcie terapeutyczne odbywa się obecnie w 31 ośrodkach pomocy. Może z nich skorzystać około 10 proc. dorosłych mieszkańców Polski. Zapotrzebowanie jest zdecydowanie większe i środowisko osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego zabiega, aby w każdym powiecie w Polsce zostało utworzone Centrum Zdrowia Psychicznego. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce pracuje najmniej lekarzy psychiatrów (w przeliczeniu na 100 tys. obywateli) w Unii Europejskiej – zaledwie 9,23. Dla porównania, najwięcej lekarzy tej specjalności jest w Niemczech – 27,4.

Jako Komitet Dialogu Społecznego KIG i „Więź” od lat podejmujemy zagadnienia związane z psychospołecznymi aspektami środowiska pracy oraz kondycją psychiczną społeczeństwa. Chcemy również animować debatę publiczną na temat zdrowia psychicznego, walczyć ze stygmatyzacją osób doświadczających tego rodzaju kryzysu i wyjaśniać skalę związanych z nim zagrożeń.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę