Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Gwałt – historie z pamiętnika ocalałych. Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu

Gwałt – historie z pamiętnika ocalałych. Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu
📅 Data: wtorek, 08 grudnia 2020

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE zaprasza na cykl debat wokół pojęcia 👉 WSPÓLNOTY.

💢 Gwałt – historie z pamiętnika ocalałych (survivors). Przemoc seksualna w Rwandzie i Kongo w kontekście kolonializmu 💢

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany projekt „Gwałt – historia wstydu” Wioletty Rebeckiej, psychoterapeutki i autorki książki „Rape. A history of shame. Diary of the survivors”. Projekt dotyczy sytuacji osób, najczęściej kobiet i dzieci, które narażone są na przemoc seksualną w sytuacji działań wojennych. Autorka przeprowadziła 87 wywiadów z ofiarami gwałtów rożnych stref wojennych współczesnej Afryki.

W pierwszej części spotkania Wioletta Rebecka podzieli się doświadczeniami i historiami, które poznała podczas swojej terapeutycznej pracy z ofiarami gwałtu w krajach afrykańskich objętych wojną. Porozmawiamy także o Rwandzie i Kongo w kontekście mutualistycznego związku, który łączy przemoc seksualną z kolonializmem.

W drugiej części spotkania połączymy się z Alainem Bayongwą – założycielem kongijskiej fundacji Sowers of New Hope, która zajmuje się ochroną podstawowych praw ludzkich i od początku swej działalności opiekuje się dziećmi i kobietami, które doświadczyły przemocy seksualnej.

CZARNE JEST POLSKIE (BLACK IS POLISH) to grupa badawcza powołana przez afropolskie aktywistki i edukatorki, które w trakcie pandemii i protestów Black Lives Matter nagłośniły w polskiej debacie publicznej doświadczenia Polek i Polaków afrykańskiego pochodzenia.
Owocem ich działań była seria debat opublikowanych na platformie YouTube na temat dyskryminacji (#DontCallMeMurzyn) oraz petycja do członków Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej o wprowadzenie w Słowniku języka polskiego zmiany w definicji słowa „Murzyn”, polegającej na uznaniu jego znaczenia za pejoratywne.

📅 KIEDY:
wtorek 8 grudnia 2020 | godz. 18.00

📍 GDZIE:
online | transmisja live na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie >> link

👤 KTO:
Prowadząca: Sara Alexandre
Uczestniczka: Wioletta Rebecka

Organizatorką debaty jest grupa CZARNE JEST POLSKIE – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

👉 Więcej informacji: link

👤 Sara Alexandre – pół-Polka, pół-Angolijka. Studentka stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Modelka plus size. Aktywistka, jedna z inicjatorek akcji #DontCallMeMurzyn.

👤 Wioletta Rebecka – psychoanalityczka, feministka, aktywistka i podróżniczka. Na wybór jej wykształcenia oraz drogi zawodowej w dużej mierze wpłynęła historia rodzinna – jej babcia była więźniarką obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbruck. Została zgwałcona przez rosyjskiego żołnierza podczas wyzwolenia obozu. Z tej strasznej historii o początkowym bólu, stracie i wstydzie zrodziła się inspiracja do zrozumienia, akceptacji i wzmocnienia jej samej i wszystkich ofiar gwałtu, którym pomogła. Przez lata pracowała w wielu krajach jako psychoterapeutka i psychoanalityk, co dało jej szeroki obraz oraz dostęp do świata, w którym ofiary gwałtu były i są społecznie stygmatyzowane i uciszane. Jednym z głównych założeń jej działaności jest oddanie sprawiedliwości i głosu tym, których poczucie bezpieczeństwa i niewinność zostały odebrane. Wioletta Rebecka jest założycielką i pomysłodawczynią projektu „Rape: A History of Shame”, autorką książki „Rape. A history of shame. Diary of the survivors”, absolwentką The Women’s Therapy Centre Institute, klinicystką oraz pracownikiem społecznym. Obecnie jest dyrektorem klinicznym programu HANAC i terapeutką ds. przemocy seksualnej w izbie przyjęć w szpitalu Nowojorsko-Prezbiteriańskim, prowadzi też własną praktykę.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧