Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Piszę do ciebie, kochanie | Teraz-wtedy online

Piszę do ciebie, kochanie | Teraz-wtedy online
📅 Data: środa, 13 stycznia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Dzięki dokumentom „Piszę do ciebie, kochanie” w reżyserii Magdaleny Szymków oraz „Usłyszcie mój krzyk” i „Jeden dzień w PRL” w reżyserii Macieja Drygasa, spojrzymy na historię PRL przez pryzmat dramatycznych losów zwykłych ludzi.

Filmy dostępne będą na stronie ninateka.pl, a rozmowa live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 (linki poniżej).

📄 Program

🔵 godz. 19:00 | TERAZ | ninateka.pl >> link
🎥 Piszę do ciebie, kochanie, reż. Magdalena Szymków, 2018, 27 minut
1968 rok. Sopocka plaża, dziewczyny w bikini, międzynarodowy festiwal piosenki i… czołgi wjeżdżające na ulice okupowanej Pragi. Zrealizowany w konwencji found footage dokument, zbudowany jest na archiwaliach i raportach Służby Bezpieczeństwa. To opowieść o tym, jak historia splata się z losami zwykłych ludzi: dziewczyna wychodzi za mąż za chłopaka, który w podróż poślubną jedzie na wojnę – wysłany do Czechosłowacji jako przedstawiciel wojsk Układu Warszawskiego. To patchworkowy obraz przeszłości, dzięki zabiegom montażowym podkreślający absurdy totalitarnego kraju, którego obywatele w tym samym czasie najeżdżają sąsiadów, drukują ulotki potępiające inwazję i tańczą twista.

🔵 godz. 19:30 | Live na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 >> link
Spotkanie z reżyserami: Magdaleną Szymków i Maciejem Drygasem, poprowadzi Kaja Klimek.

🔵 godz. 20:20 | WTEDY | ninateka.pl >> link
🎥 Usłyszcie mój krzyk, 1991, reż. Maciej Drygas, 46 minut
Ryszard Siwiec, urzędnik z Przemyśla, we wrześniu 1968 roku, podczas uroczystości dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie, na oczach wielotysięcznego tłumu, oblał się benzyną i podpalił. Był to znak protestu przeciwko komunistycznemu reżimowi i wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji. „Jako przyczynę śmierci podano wypadek” – widnieje w aktach sprawy. Po ponad 20 latach Maciej Drygas podjął próbę pokazania, jakim Siwiec był człowiekiem, co nim kierowało przy podejmowaniu tak rozpaczliwej decyzji i dlaczego tak straszny akt cierpienia przeszedł bez echa.
🎥 Jeden dzień w PRL, 2005, reż. Maciej Drygas, 58 minut
„Tego dnia nie zdarzyło się w PRL nic szczególnego. Prognoza pogody przewidywała zachmurzenie umiarkowane. Ponad 1600 obywateli przyszło na świat, około 600 zmarło. Dzień jak co dzień” – tak zaczyna się dokument Macieja Drygasa. Reżyser pokazuje 27 września 1962 roku, posługując się wyłącznie archiwami. Obserwujemy i wsłuchujemy się w wywiady i ogłoszenia z gazet, meldunki policyjne, donosy, protokoły z kontroli, listy z wojska i do więzenia czy pokazy mody. Z tych materiałów, przedstawionych bez żadnego komentarza, wyłania się obraz Polski tamtego czasu.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Teraz-wtedy. Polska Szkoła Dokumentu

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę