Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Żydowskie ABC | Szchita - ubój koszerny, fakty kontra mity

Żydowskie ABC | Szchita - ubój koszerny, fakty kontra mity

reklama
📅 Data: czwartek, 21 stycznia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Podczas styczniowego spotkania w ramach cyklu „Żydowskie ABC online” podejmiemy głośny w ostatnim czasie temat religijnego uboju zwierząt. Gościem specjalnym będzie Naczelny Rabin Polski - Michael Schudrich.

"Szchita - ubój koszerny, fakty kontra mity" - transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum POLIN >> link

Religijny ubój zwierząt na potrzeby wyznawców judaizmu wzbudza wiele pytań i kontrowersji. A co judaizm w ogóle twierdzi na temat jedzenia i niejedzenia mięsa? Czy wobec rosnącej popularności wegetarianizmu, znaczenie szchity ulega zmianie? Czym ten ubój różni się od przemysłowego uboju dla typowych konsumentów?
Czy słuszne są zarzuty, że szchita przysparza zwierzętom więcej cierpienia? Na czym polega praca szocheta-rzeźnika żydowskiego i jakie musi posiadać szczególne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu? Wreszcie, dlaczego to właśnie koszerny ubój stanowi taki gorący temat dyskusji i wprowadzania ograniczeń prawnych, odbieranych przez Żydów jako antysemickie?
Wraz z Naczelnym Rabinem Polski postaramy się oddzielić fakty od mitów w tej sprawie. Rozmowę poprowadzi gospodarz cyklu Piotr Kowalik. Do zobaczenia i usłyszenia!

Michael Schudrich - od 2004 Naczelny Rabin Polski. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. Rabinem jest od 1980r. W latach 80-tych przebywał w Japonii, gdzie pełnił funkcję rabina w gminie żydowskiej w Tokio. W latach 1990-1998 jako dyrektor Fundacji Ronalda S. Laudera w Polsce przyczynił się do odbudowania edukacji religijnej i życia religijnego. To głównie dzięki niemu powstały w Polsce żydowskie przedszkola i szkoły. Był rabinem Warszawy i Łodzi.
Jest członkiem Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej. Bierze udział w dialogu polsko-żydowskim i chrześcijańsko-żydowskim. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego oraz Missio Reconciliationis za pracę na rzecz rozwoju dialogu polsko-żydowskiego.

Grafika: Ilustracja z XV wieku przedstawiająca szechitę – żydowski ubój rytualny/Wikipedia

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)