Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

O Sprawiedliwych – niepomnikowo?

O Sprawiedliwych – niepomnikowo?
📅 Data: sobota, 07 marca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych. Z tej okazji zapraszamy na dyskusję, podczas której porozmawiamy o pamięci o Sprawiedliwych i upamiętaniu ich postaw. Zastanowimy się, jak mówiono i pisano o Sprawiedliwych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, od lat powojennych do dziś.

W ostatnich latach narasta publiczna dyskusja na temat upamiętniania Polaków ratujących Żydów podczas Zagłady. Jej rezultatem jest wiele projektów upamiętnień: m.in. dwa pomniki mające powstać w Warszawie, projekt kaplicy w Toruniu, a także przygotowywane w Markowej muzeum imienia rodziny Ulmów. Szczególnie dyskutowana jest inicjatywa wzniesienia pomnika „Ratującym – Ocaleni”, której przewodzi Fundacja „Pamięć i Przyszłość. Gorącą polemikę wywołuje planowana lokalizacja – w bliskim sąsiedztwie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Pomnika Bohaterów Getta.

Dyskusja organizowana w Muzeum pozwoli przyjrzeć się tym zjawiskom w szerszym kontekście: jak funkcjonował i funkcjonuje dyskurs o Sprawiedliwych w krajowej historiografii, w sferze społecznej, symbolicznej, w inicjatywach edukacyjnych i twórczych. Zastanowimy się, jak temat ukrywania i udzielania pomocy Żydom obecny jest w polskich szkołach, jak opracowywany jest w sztuce współczesnej, jaką rolę pełni w dyskusji publicznej, jak kształtuje pamięć zbiorową i, co za tym, jak wpływa na obraz polsko-żydowskich relacji?

W dyskusji udział wezmą: Ewa Junczyk-Ziomecka, Grzegorz Siwor, dr Patrycja Dołowy, dr Tomasz Żukowski. Prowadzenie dyskusji: Joanna Król

Wstęp wolny. Dyskusja tłumaczona na język angielski i Polski Język Migowy.


Cykl realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧