Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Blok urbanistyczny / Olga Grabiwoda i Dominika Janicka

Blok urbanistyczny / Olga Grabiwoda i Dominika Janicka

reklama
📅 Data: wtorek, 23 lutego 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
   udostępnij tweetnij wykop
Wolskie Centrum Kultury zaprasza na piąte spotkanie z cyklu “Blok urbanistyczny”.

Tym razem inspiracją dla spotkania będzie publikacja ’’Obiekty, które zostały biedronkami’’ autorstwa Olgi Grabiwody i Dominiki Janickiej wydana przez Instytut Dizajnu w Kielcach i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Rozmowę z autorkami poprowadzi Xawery Stańczyk.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

Porozmawiamy między innymi o tym jak wolny rynek zmienia przestrzeń miejską oraz jakie mogą być skutki przekształcania kultowych budynków w dyskonty. Autorki książki skupiły się na przypadkach Kawiarni Biruta w Kielcach, Kina Warszawa w Gdyni, Kina 1 Maj w Warszawie oraz kina Pomorzanin z Bydgoszczy, ale przykładów można znaleźć dużo więcej, nawet w najbliższej okolicy w postaci szeroko protestowanej przemiany kina Femina w dyskont, czy choćby sklepu Biedronka na Kole przy ul. Deotymy, który powstał w pawilonie handlowym zaprojektowanym przez Helenę i Szymona Syrkusów.
„Blok urbanistyczny” to cykl spotkań z autorami i autorkami książek, w którym poprzez dyskusję wokół podejmowanych w ich publikacjach tematów związanych z szeroko pojętym miastem z uwagą przyglądamy się sposobom użytkowania, planowania i myślenia o przestrzeni miejskiej. Wraz z gośćmi reprezentującymi różne obszary wiedzy, sprawdzamy z jak wielu różnych punktów widzenia można mówić o mieście, przestrzeni i naszej codzienności.
Cykl towarzyszy wystawie-laboratorium „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”, rozmowy i ich dokumentacja zasilać będą bibliotekę laboratorium tworząc skrypt dla osób chcących poszerzać wiedzę z zakresu miasta.
Dotychczas gośćmi Bloku urbanistycznego byli: Joanna Erbel, Stanisław Łubieński, Artur Jerzy Filip oraz Filip Springer.

Olga Grabiwoda: Absolwentka wydziału operatorskiego łódzkiej szkoły filmowej (PWSFTviT). Twórczyni i właścicielka (do 2011) kultowych kieleckiej kawiarni Wesoła Kawka oraz Kawka Zabawka. Pracowała jako fotoedytor w ogólnopolskim magazynie psychologicznym „Charaktery” w Kielcach (2000 - 2002). Należy do Związku Artystów Fotografików. W Instytucie Dizajnu w Kielcach w latach 2011- 2020 zajmowała się działaniami edukacyjno-społecznymi i kuratorskimi oraz prowadziła eksperymentalną pracownię warsztatową. Od 2020 roku jest kuratorką Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „ Dom Praczki” w Kielcach.

Dominika Janicka - Ukończyła architekturę na Politechnice Gdańskiej, gdzie zaliczona została do grona 16 najwybitniejszych jej absolwentów. W swojej działalności łączy pracę badawczą z praktyką projektową. Jest autorką idei Fair Building, która reprezentowała Polskę na 15. Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace były pokazywane m.in. na Milan Design Week czy Biennale Designu w Lubljanie oraz pojawiły się m.in. w „New York Times” i „The Guardian”. Z sukcesem brała udział w konkursach architektonicznych i projektowych. Od 2012 roku prowadzi własną praktykę projektową. W 2014 roku dołączyła do zespołu projektantów Instytutu Dizajnu w Kielcach, gdzie prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej. Od 2018 roku jest wykładowczynią na Wydziale Wzornictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

dr Xawery Stańczyk – publicysta, poeta, działacz społeczny, socjolog i antropolog kultury.

---
Fotografia Dominiki Janickiej i Olgi Grabiwody: Paula Dulnik

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
waw4free zachęca do adopcji! :)
sprawdź nasze recenzje jedzenia na mieście :)
zachęcamy do wsparcia wybranych fundacji