Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Zygmunt Samosiuk | Sztuka widzenia

Zygmunt Samosiuk | Sztuka widzenia

reklama
📅 Data: sobota, 20 lutego 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 16:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Podczas lutowej odsłony cyklu poświęconego sztuce operatorskiej przyjrzymy się twórczości Zygmunta Samosiuka. Jako punkt wyjścia do rozmowy o stylu zdęć operatora potraktujemy filmy „Trzeba zabić tę miłość” w reż. Janusza Morgensterna oraz dokument „Niezależna Republika Samosiuk” w reż. Adama Lewandowskiego. Zygmunt Samosiuk jest autorem zdjęć do dokumentów i filmów fabularnych. Współtworzył filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Piotra Szulkina, czy Janusza Majewskiego. Cechy charakterystyczne zdjęć Zygmunta Samosiuka to częste stosowanie „kamery z ręki”, czy barwnych filtrów. Pracował przy naturalnym oświetleniu, wykazywał się ogromną wrażliwością na naturę i doskonale portretował kobiety.

📋 Program:

Wprowadzenie
Dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

🔵 godz. 16:00 | pokaz filmów w serwisie ninateka.pl >> link
🎥 Trzeba zabić tę miłość, reż. Janusz Morgenstern, 1972, 92’
Film porusza problemy młodej pary w latach 70. Bohaterowie na progu dorosłości zetknęli się z brutalną rzeczywistością. Reżyser zobrazował prawdziwy obraz tamtych lat. Po premierze filmu podkreślano, że jest to jeden z nielicznych polskich filmów pozbawiony zbędnego moralizatorstwa i ubarwień.
🎥 Niezależna Republika Samosiuk, reż. Adam Lewandowski, 2012, 29’
Dokument jest portretem wybitnego i nieco zapomnianego operatora. Zygmunt Samosiuk był w latach 70. prawdziwą gwiazdą kinematografii. Przyjaciele wspominają go ciepło, rysując portret utalentowanego artysty i skromnego człowieka. Samosiuk cenił pracę ponad wszystko, wprowadził do polskiego kina m.in. estetykę "kamery z ręki".

🔵 godz. 18:30 | spotkanie
👥 Po filmie zapraszamy na prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości.
Goście: Jacek Petrycki, Bogdan Dziworski
ℹ Spotkanie będzie transmitowane na profilu FINA Wałbrzyska 3/5 >> link

💌 Kontakt
W razie pytań prosimy o kontakt z recepcją pod adresem [email protected] lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).
Wydarzenie organizowane przez PSC Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę