Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Prace na Papierze

Prace na Papierze
📅 Data: czwartek, 18 lutego 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Piękna 1A (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Unikatowy pastel Władysława Bakałowicza oraz niezwykle rzadka akwarela Juliusza Kossaka. Już od 12 lutego dzieła mistrzów sztuki dawnej, stworzone na papierze, oglądać można będzie w DESA Unicum. Druga odsłona wystawy to prace artystów współczesnych takich jak Magdalena Abakanowicz, Jan Tarasin czy Władysław Strzemiński. Aukcja Prace na Papierze. Sztuka Współczesna odbędzie się 18 lutego, natomiast Prace na Papierze. Sztuka Dawna 25 lutego.

„Portret damy z biżuterią” autorstwa Władysława Bakałowicza to niezwykła rzadkość na rynku sztuki. Prace tego artysty na rynku praktycznie się nie pojawiają. Podobnie jak dzieła wykonane techniką pastelu. W pracach artysty zauważyć można wpływy takich mistrzów jak chociażby Jan Vermeer czy Gerard ter Borch. Bakałowicz szczególnie chętnie sięgał do motywu wnętrza, w którym umieszczał postacie kobiet. Pomieszczenia te stają się w jego obrazach zamkniętą przestrzenią, miejscem do wyciszenia się i medytacji. Wielokrotnie samotna modelka uchwycona zostaje w czasie toalety bądź przygotowań, czasami czyta książkę lub doręczony dopiero co list. Pomimo że w pracach Bakałowicza zanika głęboka symbolika znana z malarstwa holenderskiego, to nadal obecna jest duża dbałość o detal. Kobieta przeglądająca właśnie zawartość otwartej szkatuły z kosztownościami jest znakomitym przykładem twórczości malarza i kwintesencją jego plastycznego warsztatu.
Unikatowa jest również akwarela Juliusza Kossaka, prezentująca portretowe ujęcie hrabiego Piotra Moszyńskiego z 1880 roku, wykonane na podstawie fotografii. Wyjątkowe jest wykorzystanie właśnie tego medium, co w latach 80. XIX stulecia w malarstwie stało się już zjawiskiem powszechnym. Odbitki były dla artystów czymś w rodzaju szkiców. Utrwalały interesujące pozy i układy kompozycyjne. Sam Juliusz Kossak zetknął się z tą dziedziną już na początku lat 50., kiedy to zajmował się podmalowywaniem fotografii w warszawskim zakładzie Józefa Giwartowskiego. Niewątpliwie w późniejszym czasie tylko pogłębił to zainteresowanie we własnej działalności artystycznej. Fakt, iż wizerunek Moszyńskiego mógł zostać namalowany według fotografii, może w pewnym stopniu potwierdzać data jego powstania. W ofercie aukcji DESA Unicum pojawią się również prace m.in. Meli Muter, Juliana Fałata, Stanisława Wyspiańskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Nikifora Krynickiego – artystów niezwykle popularnych i cenionych przez kanon historii sztuki i współczesnych kolekcjonerów.
Z kolei jedną z najważniejszych prac na wystawie prezentującej dzieła sztuki współczesnej jest szkic Andrzeja Wróblewskiego. Przedstawia on kobietę w dwóch pozach. Praca opisana jest na odwrociu przez matkę artysty, Krystynę Wróblewską. Andrzej Wróblewski uważany jest za prekursora nowej figuracji, współczesnego realizmu, także nowej ekspresji, należy do największych polskich malarzy XX wieku. Zmarł 23 marca 1957 roku na samotnej wycieczce w Tatrach. W swoich pracach, posługując się oryginalnym, fascynującym językiem malarskim, w sposób niezwykle sugestywny wypowiedział tragiczne doświadczenia pokolenia dorastającego w okresie wojny i wkraczającego w dojrzałość w czasach stalinowskich. W ubiegłym roku w Lublanie odbyła się wystawa poświęcona twórczości artysty. Jego prace pokazywano w Moderna galerija – jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki współczesnej w Europie. Prezentowane w DESA Unicum dzieło pochodzi właśnie z tej wystawy.
Ciekawą pracą jest także „Studium schodów I” Tomasza Tatarczyka. To praca niezwykle rzadka. Pojawia się na aukcji po raz pierwszy. Artysta nazywany jest wnikliwym analitykiem jednej barwy, malarzem, który do perfekcji opanował operowanie tonami czerni. W swoim malarstwie artysta posługuje się bowiem ograniczoną, monochromatyczną skalą barwną z widoczną dominantą wspomnianej czerni oraz bieli, gdzieniegdzie tylko rozjarzonych barwną plamą. Jego twórczość jest efektem wnikliwej obserwacji wybranych z otoczenia i wielokrotnie powtarzanych motywów: zamknięte bramy, drogi, wzgórza, wąwozy, woda i unoszące się na jej powierzchni łodzie lub brodzące w niej psy. Na wystawie pojawią się również prace m.in. Tadeusza Kantora, Romana Opałki czy Jana Berdyszaka.

Podczas aukcji licytować można będzie za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację, telefonicznie oraz przez zlecenie stałe. Wszystkie obiekty można również obejrzeć na stronie internetowej, a aukcje za pośrednictwem aplikacji i w mediach społecznościowych.

Wystawa Prace na Papierze. Sztuka Współczesna: 5-18 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Prace na Papierze. Sztuka Współczesna: 18 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
link

Wystawa Prace na Papierze. Sztuka Dawna: 12-25 lutego 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Prace na Papierze. Sztuka Dawna: 25 lutego 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: wystawa
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę