Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Zły Żyd - spotkanie autorskie z Piotrem Smolarem

Zły Żyd - spotkanie autorskie z Piotrem Smolarem

reklama
📅 Data: czwartek, 11 marca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapraszamy do wirtualnego Faktycznego Domu Kultury na premierę online i spotkanie autorskie z Piotrem Smolarem wokół książki "Zły Żyd".
Rozmowę poprowadzi Wojciech Szot.
Spotkanie odbędzie się 11 marca, g. 18.00 na Facebooku Instytutu Reportażu >> link

O książce
„Wracaj do swojego kraju” – usłyszał od kolegi we francuskiej podstawówce. Szok i niezrozumienie. Do jakiego kraju? Gdy ktoś się urodził we Francji, a rodzice są Polakami o żydowskich korzeniach, nie można uniknąć pytania o pochodzenie. A jednak zazwyczaj o tym nie myślał. Zdarzało mu się kłamać - z przyzwyczajenia czy dla bezpieczeństwa. Rodzice nie kultywowali tradycji, sam nie interesował się historią rodziny. Gdy w związku z pracą zamieszkał na jakiś czas w Izraelu – wszystko się zmieniło…
"Zły Żyd" Piotra Smolara to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. To historia trzech pokoleń: dziadka Grzegorza – dla wielu bohatera, czujnego Żyda, dla innych żarliwego komunisty, ojca Aleksandra – polskiego intelektualisty i działacza opozycji antykomunistycznej, i wreszcie ich wnuka i syna, Piotra. Wychowanego we Francji Polaka, dziennikarza.
Który z nich zasługuje na miano złego Żyda? A może oni wszyscy?
Opowieść Piotra Smolara to bezkompromisowy obraz współczesnego świata. Wielokulturowego, wielowyznaniowego, otwartego i zamkniętego jednocześnie. Surowa ocena izraelskich i polskich politycznych realiów i przestroga przed powtarzalnością historii.

O autorze
Piotr Smolar pisze o sprawach dyplomatycznych i stosunkach międzynarodowych w francuskim dzienniku Le Monde od 2019 roku. Wrócił wówczas do Francji po pięciu latach spędzonych jako korespondent w Izraelu. Była to okazja do poznania tego kraju, gdzie pochowany jest jego dziadek, i namysłu nad żydowskimi korzeniami. W 2002, po czterech latach spędzonych w Rosji, opublikował książkę "Gloubinka, promenades au coeur de la Russie" (Editions L’Inventaire). Od tego czasu pracuje w dzienniku Le Monde. W ciągu 18 lat pracy zajmował się sprawami bezpieczeństwa i policji ; pisał o krajach Europy wschodniej, Bałkanach i o krajach strefy post-sowieckiej. Otrzymał nagrodę Louis Hachette (2010) za tekst o bolesnej pamięci komunizmu w Rumunii. Piotr Smolar urodził się na południu Francji, w Aix-en-Provence w 1974 roku. Po represjach w marcu 1968 jego rodzice wybrali drogę emigracji. « Zły Żyd » jest również hołdem złożonym całej generacji polskiej opozycjiw walce o podstawowe wolności polityczne.

Zapraszamy!

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę