Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Blok urbanistyczny / Barbara Lewenstein

📅 Data: środa, 21 kwietnia 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Wolskie Centrum Kultury zaprasza na siódme spotkanie z cyklu “Blok urbanistyczny”.

Tym razem inspiracją dla spotkania będzie publikacja ’’Aktywizmy miejskie” pod redakcją naukową Agaty Gójskiej, Barbara Lewenstein i Ewy Zielińskiej.
W ramach „Bloku urbanistycznego” Xawery Stańczyk spotka się z Barbarą Lewenstein.
Porozmawiamy o tym, jak oddolna aktywność mieszkańców może przekształcić się w miejski aktywizm, a sąsiedzka samoorganizacja – w trwałe ruchy i grupy nacisku. Przyjrzymy się działaniom na małą skalę, jak sadzenie kwiatów na podwórku czy wspólna troska o zielone skwery. Zapytamy, co może się zdarzyć, gdy lokalne inicjatywy sąsiedzkie spotykają się z instytucjami: urzędami, domami kultury czy profesjonalnymi organizacjami pozarządowymi – jakie pojawiają się szanse i zagrożenia na tym styku.

„Blok urbanistyczny” to cykl spotkań z autorami i autorkami książek, w którym poprzez dyskusję wokół podejmowanych w ich publikacjach tematów związanych z szeroko pojętym miastem z uwagą przyglądamy się sposobom użytkowania, planowania i myślenia o przestrzeni miejskiej. Wraz z gośćmi reprezentującymi różne obszary wiedzy, sprawdzamy z jak wielu różnych punktów widzenia można mówić o mieście, przestrzeni i naszej codzienności.
Cykl towarzyszy wystawie-laboratorium „W poszukiwaniu idei osiedla społecznego”, rozmowy i ich dokumentacja zasilać będą bibliotekę laboratorium tworząc skrypt dla osób chcących poszerzać wiedzę z zakresu miasta.

Barbara Lewenstein – dr hab. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Od lat zajmuje się problematyką społeczeństwa obywatelskiego, wspólnotowości i lokalności. Jest autorką ponad 60 prac naukowych z tego zakresu. W ostatnim okresie jej zainteresowania koncentrują się na kwestiach miejskich, w tym zwłaszcza na projektowaniu przestrzeni publicznych z udziałem mieszkańców. We współpracy Fundacją Batorego i Urzędem Miasta Warszawy kierowała projektem konsultacji społecznych wokół rewitalizacji Placu Narutowicza w Warszawie pod nazwą Ochocki Model Dialogu Obywatelskiego. Jest kierownikiem ścieżki specjalizacyjnej w ISNS UW „Socjourbanistyka” i „Współczesne miasta badania i działania”. W ostatnim okresie wraz ze współpracownikami wydała dwie publikacje poświęcone kwestiom miejskim. „Aktywzmy Miejskie” (Wydawnictwo Scholar) oraz „Wielkomiejskie wspólnoty. Trwałość i zmiana”, (Wydawnictwo ISNS UW). Obecnie także jest współorganizatorką, wraz z innymi pięcioma jednostkami naukowymi UW, nowego interdyscyplinarnego kierunku stadiów Studia Miejskie, gdzie jest wykładowcą i członkiem Rady Dydaktycznej. Obecnie od 5 lat pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych ISNS. ---------------------

Xawery Stańczyk – badacz, poeta i redaktor. Doktor kulturoznawstwa, magister kulturoznawstwa i socjologii. Autor rozprawy naukowej Macie swoją kulturę. Kultura alternatywna w Polsce 1978–1996 (2018) nominowanej do Nagrody Giedroycia, na podstawie pracy uznanej za najlepszą rozprawę doktorską z nauk o kulturze w konkursie Narodowego Centrum Kultury w 2016 roku. Współredagował monografie Miasto na żądanie. Aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia (2014) i Awangarda/underground. Idee, historie, praktyki w kulturze polskiej i czeskiej (2018). Autor tomów poetyckich: nominowanego do Nagrody Literackiej Nike Skarbu piratów (2013) i Handluj z tym (2015). Laureat stypendium artystycznego m.st. Warszawy oraz grantu Preludium Narodowego Centrum Nauki. Członek zespołu redakcyjnego czasopisma naukowego „Studia Litteraria et Historica”. Działacz stowarzyszenia Miasto Moje A w Nim, w którym współtworzył m.in. raport Pięć lat ustawy krajobrazowej (2020) i portal Sprzątamy Reklamy (2016–2017). Członek zespołu programowego Festiwalu Myśli Abstrakcyjnej.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę