Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Rozmowa online: Ucząc się od Ściany Wschodniej

Rozmowa online: Ucząc się od Ściany Wschodniej
📅 Data: wtorek, 30 marca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (informacje dotyczące transmisji w opisie wydarzenia)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Modernizm miał odwagę proponować rozwiązania pionierskie i przełomowe, eksperymentując z klasyczną formą architektoniczną i urbanistyczną. Projekty, które powstawały w trudnych, powojennych czasach, miały ambicje rozwiązywać problemy funkcjonalne, przestrzenne i społeczne odbudowujących się miast. Podobne zadania stawiano Ścianie Wschodniej – łatając zniszczoną tkankę, łączyła nowoczesną architekturę z pozostałościami dawnego śródmieścia. Projekt wprowadzał do Warszawy zupełnie nową skalę, typologie i funkcje, stając się manifestem nowoczesnego miasta.

Odrzucone na kilkadziesiąt lat idee powojennego modernizmu, dziś znów zyskują na aktualności. Po kilku dekadach dominacji komercyjnej architektury i urbanistyki, korzystającej często z postmodernistycznych odwołań do dziewiętnastowiecznych typologii, introwertycznych i zamkniętych osiedli oraz centrów handlowych, następuje stopniowy odwrót od takiego budowania. Czy odpowiedzią na współczesne problemy miast będzie więc nowy modernizm? Jakie lekcje możemy wynieść z projektu zespołu Zbigniewa Karpińskiego i które z jego założeń pozostają wciąż aktualne? W jaki sposób chronić dziedzictwo modernizmu, które zdążyło zyskać już status zabytku?

Udział wezmą:
▪ Zygmunt Borawski – architekt, założyciel i wspólnik biura A-A Collective, z którym obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie, wieloletni redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój.
▪ MiastoPracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska) – architektki, projektantki aranżacji wystawy „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego". Skupiają się na projektowaniu miejsc spotkań – od przestrzeni publicznych, przez domy kultury po meble.
▪ Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast, pracowniczka naukowa w dziedzinie urbanistyki i studiów miejskich. Autorka książki "Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu".
Rozmowę poprowadzi Kacper Kępiński z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.

● Transmisja na YouTube >> link

Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego do wystawy Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego.
● Więcej o wystawie: link

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: m.st. Warszawa, SARP Oddział Warszawski
Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwa Państwowe, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Neonów
Patroni medialni: Architektura&Biznes, Architektura-murator, Czas Kultury, TVP3 Warszawa, TVP Kultura, Stolica
Patronat honorowy: Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy online lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧