Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Wit Szostak i Piotr Marecki o Stanisławie Czyczu

Wit Szostak i Piotr Marecki o Stanisławie Czyczu

reklama
📅 Data: środa, 14 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Zapomniany mistrz strumienia świadomości, pisarz wyprzedający czasy, w jakich żył, „polski Jerofiejew”, skrajny perfekcjonista i samotnik z barwną, choć naznaczoną smutkiem biografią. Stanisław Czycz to bohater drugiego tegorocznego spotkania z cyklu 🔎Wyszukaj Klasyka🔎. W rozmowie z Marcinem Wilkiem wezmą udział Piotr Marecki i Wit Szostak, a także (w roli gościa specjalnego) Bronisław Maj.

🎥 Transmisja spotkania odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 na profilu Krakowa Miasta Literatury UNESCO na Facebooku >> link i platformie PLAY KRAKÓW – link

🔎📚 Stanisław Czycz urodził się i wychował w podkrakowskich Krzeszowicach. Do świata literatury wszedł – jak wynika z chętnie niegdyś powtarzanej w kręgach studenckich anegdoty – za sprawą skandalu: znalazłszy w pociągu niepodpisane wiersze objętego wówczas zakazem druku Czesława Miłosza, przedstawił je jako własne w krakowskiej siedzibie Związku Literatów Polskich. Późniejsza znajomość z Andrzejem Bursą zaowocowała właściwym debiutem prozatorskim Czycza, jakim było hipnotyzujące opowiadanie And o ostatnich chwilach życia autora Głosu w dyskusji o młodzieży.
Obsesyjnie skrupulatny w pisaniu Stanisław Czycz publikował rzadko i niewiele, dość jednak, by zaskarbić sobie wąskie, ale bardzo oddane grono entuzjastów. Postępująca choroba nowotworowa, ubóstwo i brak sukcesu finansowego na miarę Iwaszkiewicza czy Herberta sprawiały, że coraz bardziej oddalał się od środowiska pisarskiego i pozostał wielkim, zapomnianym outsiderem polskiej literatury. Zmarł w 1996 roku w Krakowie po tym, jak zasłabł w drodze po zakupy na Kleparzu.
Na dorobek literacki Stanisława Czycza składają się m.in. dwa tomy poetyckie "Tła i Berenais", zbiory opowiadań i powieści: wspomniane "And", a także "Ajol", "Nim zajdzie księżyc", "Pawana", "Nie wiem co ci powiedzieć" i wznowiona kilka lat temu staraniem środowiska Korporacji Ha!art książka "Nie wierz nikomu". Mało kto wie, że Czycz był jednym z polskich pisarzy, których twórczość najczęściej adaptowano na filmy – sięgnęło po nią kilku reżyserów, na czele z Andrzejem Barańskim, twórcą obrazu "Nad rzeką, której nie ma" (1991).

👥 O swoim odczytaniu Czycza opowiedzą podczas spotkania Piotr Marecki, szef Korporacji Ha!art, pisarz, redaktor i popularyzator dorobku twórczego bohatera rozmowy, autor monografii Czycz i kino, oraz Wit Szostak – prozaik, autor m.in. "Fugi", "Zagrody zębów" i "Cudzych słów", prywatnie związany z Krzeszowicami. Usłyszymy również gościnną wypowiedź Bronisława Maja – krakowskiego poety, eseisty i scenarzysty, wieloletniego przyjaciela Czycza.
Spotkanie wzbogaci projekcja materiałów archiwalnych udostępnionych dzięki życzliwości rodziny pisarza, Elżbiety Lempp, Doroty Niedziałkowskiej, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

🔴 Wyszukaj Klasyka to cykl internetowych spotkań wokół mniej lub bardziej zapomnianych, lecz ponadczasowych postaci polskiej literatury XIX i XX wieku związanych z Krakowem. Działamy na przekór wszechobecnemu pędowi do nowości, przecierając szlaki dla ponownych odkryć na miarę opowiadań Kornela Filipowicza i poezji Zuzanny Ginczanki. Inspirujemy i poszerzamy czytelnicze horyzonty.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę