Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Miliony od Facebooka: czy podatek cyfrowy ma sens?

Miliony od Facebooka: czy podatek cyfrowy ma sens?

reklama
📅 Data: poniedziałek, 19 kwietnia 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Od wielu lat korporacje międzynarodowe, w tym Google, Amazon, Facebook czy Apple, minimalizują obciążenia podatkowe, wykorzystując swoje międzynarodowe struktury. Działają na podstawie różnych jurysdykcji podatkowych i korzystają z postanowień wielu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pozwala im to na wyżej wspomnianą minimalizację.

Na szczeblu międzynarodowym od dłuższego czasu są wprowadzane rozwiązania normatywne, które mają walczyć z takimi działaniami podatników. Nowe regulacje są efektem pracy zarówno UE, jak i OECD. Jednym z proponowanych pomysłów legislacyjnych jest tzw. podatek cyfrowy. O tym, czy jego wprowadzenie ma sens, opowie prof. Dominik Jan Gajewski, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.

Organizatorem spotkania jest Koło Naukowe Komparatystyki Prawniczej Uniwersytetu SWPS. Wydarzenie objęte patronatem Strefy Prawa Uniwersytetu SWPS.

Aby wziąć udział w spotkaniu online należy wypełnić formularz zgłoszeniowy >> link

JAK OPODATKOWAĆ CYFROWYCH GIGANTÓW?
Podatek cyfrowy jest jednym z najbardziej gorących tematów, będących przedmiotem dyskusji i kontrowersji nie tylko w poszczególnych państwach europejskich, lecz także Komisji Europejskiej. Podatek cyfrowy ma opodatkować cyfrowych gigantów (Google, Amazon, Facebook, Apple – GAFA), którzy z jednej strony nadużywają swojej dominującej pozycji do dławienia mniejszej konkurencji, z drugiej zaś – potrafią niezwykle skutecznie minimalizować opodatkowanie, a wręcz go unikać.
Jak dotąd Komisja Europejska nie zdołała wypracować skutecznej i sprawiedliwej koncepcji opodatkowania dużego biznesu cyfrowego. Niewątpliwie wynika to również z nacisków amerykańskiej administracji, która jest skutecznym ambasadorem interesów GAFA. Stąd pojawiają się indywidualne koncepcje opodatkowania biznesu cyfrowego w poszczególnych państwach UE (Francja, Austria czy Polska). Dlaczego tak trudno wypracować jednolitą koncepcję sprawiedliwego opodatkowania cyfrowych gigantów? Jak kształtują się różne koncepcje podatkowe? Jak problematyka opodatkowania GAFA wpływa na relacje między USA a UE?

PRELEGENT
Dominik Jan Gajewski – doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kierownik Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego; kierownik Zespołu Analiz Ekonomicznych w Biurze Orzecznictwa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego przy Ministrze RP w latach 2014–2016. Od 2016 r. powołany do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikania Opodatkowania przy Ministrze Finansów RP. Jest ekspertem Komisji Europejskiej w zakresie budowania strategii przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania. Absolwent Uniwersytetu Central Lancashire w Wielkiej Brytanii. Adwokat i radca prawny w latach 2002–2016. Stypendysta Uniwersytetu Columbia NYC, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Uniwersytetu Paryskiego (Sorbonna X). Jest autorem ponad 190 publikacji naukowych (w tym 7 monografii) z zakresu międzynarodowego i krajowego prawa podatkowego. Pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Analizy i Studia CASP. Jest kierownikiem Studiów Podyplomowych „Podatki w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym”. Specjalizuje się w międzynarodowym, unijnym i krajowym prawie podatkowym, interdyscyplinarnym prawie podatkowym, strategiach przeciwdziałania międzynarodowemu unikaniu opodatkowania, ekonomicznej analizie prawa podatkowego oraz wysoko zaawansowanej inżynierii podatkowej.

Termin i miejsce:
19 kwietnia 2021 r., godz. 18.00
Spotkanie odbędzie się online
Więcej informacji: link
Do zobaczenia online! 😊

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę