Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Nadzieje i projekty w dobie majowej jutrzenki

Nadzieje i projekty w dobie majowej jutrzenki

reklama
📅 Data: poniedziałek, 03 maja 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: 💻 online (szczegóły dotyczące transmisji w opisie poniżej)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu i rozmowie o nadziejach wiązanych z nowym kształtem Rzeczypospolitej doby Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 maja 📜🇵🇱.
W trakcie seminarium, transmitowanego na żywo z Pałacu na Wyspie 🏛, mówić będziemy o tym, czego udało się dokonać w czasach "polskiej rewolucji", a co zostało tylko na papierze. Powiemy także, czy idee, którymi kierowali się współcześni, przetrwały i rezonowały w życiu politycznym i kulturalnym Polaków po upadku Konstytucji 3 maja oraz po kolejnych rozbiorach.

Transmisja na Facebookowym profilu >> link

🔹PLAN SEMINARIUM ONLINE 3 MAJA🔹

🕑 17:00 - dr Paweł Fijałkowski*: „Będąc ludźmi, chcemy być współecznikami pracy”. Aktywność polityczna warszawskich Żydów w okresie Sejmu Czteroletniego.
Zapoczątkowane w październiku 1788 r. obrady Sejmu Czteroletniego wzbudziły duże zainteresowanie społeczności żydowskiej, której przywódcy liczyli na to, że ustawodawcy zmienią sytuację prawną wyznawców judaizmu, upodabniając ją do statusu mieszczan. Niestety, ani ustawa o miastach z 18 kwietnia 1791 r., ani Konstytucja 3 maja nie zawierały zapisów włączających Żydów w nowy porządek ustrojowy. Mimo to przedstawiciele warszawskiej społeczności żydowskiej liczyli na to, że podejmowane przez sejm uchwały staną się początkiem reform, które z biegiem czasu obejmą również starozakonnych mieszkańców Rzeczypospolitej.

🕑 17:45 - Piotr Skowroński**: "Królestwo Apollina pod skrzydłami Opatrzności Bożej. Łazienki Królewskie po uchwaleniu Konstytucji 3 maja"
Lata 90. XVIII w. to finalny etap rozbudowy Łazienek za czasów Stanisława Augusta. Letnia rezydencja ostatniego króla Polski zyskała wówczas kształt, który przetrwał do dzisiaj. W tej części seminarium przedstawiona zostanie historia Łazienek od uchwalenia Konstytucji 3 maja do czasu opuszczenia rezydencji przez króla w czasie III rozbioru Rzeczypospolitej. Nacisk położony zostanie nie tylko na historię sztuki, lecz także na monarchę i jego najbliższe otoczenie w dobie gwałtownych zmian politycznych i społecznych.

🕑 18.30 - dyskusja. Prowadzenie: dr Kamil Frejlich, historyk z Działu Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie

📜📜📜
*Dr Paweł Fijałkowski - doktor nauk humanistycznych, archeolog, historyk i publicysta. Od 1988 r. pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. W latach 1989-1998 współpracował z miesięcznikiem "Słowo i Myśl. Przegląd Ewangelicki", a od 2001 r. należy do grona współpracowników czasopisma "ALBO albo. Problemy psychologii i kultury". Zajmuje się dziejami Żydów w okresie staropolskim, historią polskiego protestantyzmu oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej.

**Piotr Skowroński - adiunkt w Dziale Badań Naukowych Muzeum Łazienki Królewskie, kurator łazienkowskiego Wodozbioru, współpracownik Instytutu Historii PAN. Zajmuje się historią polityczną Rzeczypospolitej w II poł. XVIII w. Publikował w takich czasopismach, jak "Kwartalnik Historyczny" i "Pamiętnik Teatralny". Jest redaktorem naukowym i współautorem publikacji: "Królewskie Diagnozy. Pisma publicystyczne Stanisława Augusta", "Zmierzch i świt. Stanisław August i Rzeczpospolita 1764-1795".

----
Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie i Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Fot. Kazimierz Wojniakowski, Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, źródło: Wikipedia

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę