Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Film i dyskusja | "Słońce, to słońce mnie oślepiło", reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal

Film i dyskusja | "Słońce, to słońce mnie oślepiło", reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal

reklama
📅 Data: niedziela, 20 czerwca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
20 czerwca (niedziela), o godz. 19.00 zapraszamy do Audytorium POLIN na pokaz filmu "Słońce, to słońce mnie oślepiło" w reżyserii Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala (film będzie dostępny online 24h przed rozpoczęciem wydarzenia w serwisie Vimeo).
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami filmu.

Liczba miejsc w muzeum ograniczona. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach muzeum w dniu wydarzenia.
W związku z ograniczeniami zapraszamy również na streaming na Facebooku Muzeum POLIN.

Rozmowę poprowadzi Maria Beburia z Fundacji Ocalenie. Film będzie pretekstem do refleksji o postrzeganiu obcości i o wykluczeniu. Wydarzenie odbędzie się z okazji Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. Partnerem wydarzenia jest Fundacja Ocalenie.
Projekcja i spotkanie organizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie Wilhelma Sasnala "Taki Pejzaż".

Opis filmu
Bohater to człowiek dobrze wytresowany przez własny Lęk, który podąża za nim krok w krok. Cień-Prześladowca narzuca rytm, rygor małej stabilizacji. Uciec się nie da. Trzeba żyć na obrzeżach rzeczywistości. Na skraju sceny, tam gdzie kończy się scenografia.
Ale to nie samotność ożywia lęk, to raczej konieczność codziennego odnajdywania się w rzeczywistości, konieczność wyboru, konieczność odgrywania ról.
Meursault, bohater „Obcego” Camus przez przypadek wkracza w historie, którą uznał za skończoną, która nie miała dla niego znaczenia. I strzela- do człowieka, w leżące martwe ciało, w pustkę. Oślepiony słońcem.
W filmie moment zabójstwa zostaje na chwilę odroczony wizją życia w odpowiedzialności za innego człowieka. Bohater filmu stojąc nad Obcym musi wybrać. W tej chwili świat zbyt mocno zaczyna do niego docierać, los Obcego to ciężar a bezradność bohatera jest przytłaczająca i pod nią się ugina. Żeby pozbyć się lęku, przymusu, odpowiedzialności musi dokonać brutalnego aktu. Oślepiony słońcem. Zło przynosi ulgę. Obcy znika – lęk znika. Ale tylko na chwilę.
Co oznacza więc spotkanie z OBCYM – zarówno w wymiarze jednostkowym, dla głównego bohatera filmu, człowieka nie angażującego się w rzeczywistość, jak również w szerszym wymiarze społecznym, szczególnie w takich krajach jak Polska – ksenofobicznych, odrzucających ciężar odpowiedzialności? Kto czeka na wciąż przybywających?

Uczestnicy dyskusji:
Anka Sasnal jest reżyserką, scenarzystką i redaktorką. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka i pracuje w Krakowie.
W duecie z mężem, Wilhelmem Sasnalem, tworzą filmy dokumentalne i fabularne. Ich film, „Z daleka widok jest piękny” (2011), zdobył główną nagrodę w konkursie Nowych Filmów Polskich na mff Nowe Horyzonty we Wrocławiu (2011), Grand Prix na Crossing Europe ff w Linz (2012) oraz statuetkę Silver Apricot na Yerevan iff (2012). Film startował również w konkursie Tiger Awards Competition na iff w Rotterdamie (2012). Aleksander (2013), drugi wspólnie nakręcony film Sasnalów, został wyróżniony na cph:dox iff w Kopenhadze (2013) w sekcji konkursowej new:vision. Międzynarodowa premiera „Huby” (2013) odbyła się na Berlinale w 2013 roku. Ich ostatni film, “Słońce, to słońce mnie oślepiło” (2016), został nagrodzony na Festival de Cine Europeo de Sevilla oraz na Festival du nouveau cinéma w Montrealu.
Wilhelm Sasnal jest malarzem i filmowcem. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej i malarstwo na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Prowadzenie:
Maria Beburia – pochodzi z Odessy (Ukraina). Studentka Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Kultury Polskiej), absolwentka studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie SWPS. Związana z działem edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wraz z Tarasem Gembikiem tworzy projekt BLYZKIST, poświęcony rozwojowi publiczności rosyjsko- i ukraińskojęzycznej mieszkającej w Polsce. Obecnie pracuje jako mentorka kulturowa w Fundacji Ocalenie.

Partner wydarzenia:
Fundację Ocalenie na co dzień dba o to, żeby uchodźczynie i uchodźcy, imigrantki i imigranci mogli prowadzić w Polsce godne życie. Fundacja Ocalenie pomaga w znalezieniu pracy i mieszkania, wypełnieniu dokumentów, zapisaniu dziecka do szkoły. Uczy polskiego, zapewnia wsparcie psychologiczne i prawne. Wolontariusze i wolontariuszki Fundacji pomagają dzieciom uchodźczym poradzić sobie w polskiej szkole.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Posłuchaj na temat wybranych wydarzeń w weekend!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę