Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2021

Festiwal Otwarte Ogrody Sadyba 2021
📅 Data rozpoczęcia: piątek, 11 czerwca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 20:00

📅 Data zakończenia: niedziela, 13 czerwca 2021

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Już ponad 30 lat tworzymy nasze Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba! Czternasta edycja Festiwalu Otwarte Ogrody będzie znów wyjątkową okazją do wspólnego świętowania, w gronie naszej sadybiańskiej rodziny. W tym wyjątkowym okresie wydarzenia będą plenerowe, kameralne i bezpieczne. Zapraszamy bardzo serdecznie! Do zobaczenia na Festiwalu!

Wydarzenia będą organizowane zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

PIĄTEK, 11 czerwca 2021

„Powrót do przeszłości”
Sadyba Śpiewa zaprasza na koncert „Powrót do przeszłości”. Wsiądźcie z nami do wehikułu czasu i razem wyruszmy w niesamowitą podróż. Pojawią się uwielbiane przez Was hity z naszych poprzednich koncertów, w zupełnie innej odsłonie. Nie zabraknie również nowości i niespodzianek. Was też nie może zabraknąć!
Miejsce: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ul. Powsińska 13
Kiedy: piątek, godz. 20:00-21:00

SOBOTA, 12 czerwca 2021

Akwarela botaniczna
Warsztaty plastyczne dla dorosłych poprowadzi Maria Mazurowska, plastyczka i historyczka sztuki, która ilustruje, pisze, redaguje, tłumaczy książki, ale najbardziej lubi leżeć na łące i podglądać owady i ślimaki, a potem je malować. A cóż “zmalujemy” pod jej okiem? Przekonajcie się!
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: marysia.koziol@gmail.com
Miejsce: Jodłowa 19 B
Kiedy: sobota, godz. 10:00-11:30

„Fafik i futerał” - gra miejska dla dzieci
Dorota Łoskot-Cichocka, autorka i ilustratorka książki dla dzieci „Fafik i futerał” zaprasza do wspólnej zabawy! Fafik to piesek znajda, który pojawił się niespodziewanie w domu Nelki i jej rodziny - poznaliście tę historię w książce „Nelka i piesek Fafik”. Tym razem usłyszymy o przygodach Fafika w czasie Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyby. Akcja książki dzieje się na naszym Skwerku! I my się tam spotkajmy :)
Miejsce startu: Skwer Starszych Panów
Kiedy: sobota, godz. 11:00-13:00

Polskie wycinanki Amerykanki
Susan Throckmorton jest Amerykanką, mieszkającą w Polsce od wielu lat. Jest artystką samoukiem. Jej prace były wystawiane w wielu krajach i reprodukowane w różnych publikacjach, zostały zakupione do licznych muzeów. Gdy przebywała w Chinach w 2007 roku, została uznana za International Distinguished Paper-cutting Arts Master - Międzynarodowego Mistrza Sztuki Cięcia Papieru.
Susan Throckmorton zaprasza do ogrodu Marii Dąbrowskiej, do obejrzenia prac powstałych w czasie pandemii COVID-19. Będziecie zaskoczeni!
Miejsce: ogród Marii Dąbrowskiej, Okrężna 4
Kiedy: sobota, godz. 12:00-15:00

Zielono nam! Warsztaty plastyczne
Czy jednym kolorem można zmienić przestrzeń? Przekonajcie się, uczestnicząc w akcji plastycznej prowadzonej przez Katarzynę Derkacz-Gajewską i Benjamin Moore. Kafle chodnika i podobrazia na sztalugach posłużą nam do własnej twórczości, a towarzysząca temu wystawa prac Katarzyny Derkacz-Gajewskiej udowodni, że wystarczy jeden kolor, by wykreować dzieła sztuki:) Tym kolorem będzie kolor roku 2021! Niezwykła przygoda może być Waszym udziałem.
Obowiązują zapisy mailem: katarzyna.derkaczgajewska@gmail.com
Prace Katarzyny Derkacz-Gajewskiej będą licytowane, a środki z licytacji zostaną przekazane na działalność TSK Miasto-Ogród Sadyba.
Sponsor: Benjamin Moore Polska
Miejsce: Plac Rembowskiego
Kiedy: sobota, godz. 13:00-15:00

Architekci Sadyby – spacer historyczny
Od początku istnienia osiedla Sadyba, domy projektowali tu znani architekci.
Ola Brzozowska zaprasza na spacer, na którym dowiecie się: jacy architekci tworzyli na Sadybie, dlaczego szkoła na Sadybie jest inna niż wszystkie, gdzie stał na Sadybie najstarszy dom drewniany, jakie były plany rozwoju osiedla?
Miejsce startu: pętla autobusowa, ul. Okrężna 38
Kiedy: sobota, godz. 15:00-17:00

CIACHO SADYBY
Już po raz piąty zapraszamy do zagniatania, ubijania, ucierania, karmelizowania, pieczenia, gotowania, ale cokolwiek zrobicie, zróbcie to NA SŁODKO: z czekoladą, owocami, cukrem, miodem i koniecznie - z jajami! Jednym słowem, odkryjcie swoje kulinarne talenty i zgłoście Wasze ulubione ciasto do tytułu CIACHA SADYBY. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zgłoszenia ciast do konkursu w dwóch kategoriach wiekowych: "do lat 16" i "powyżej lat 16", najpóźniej do 3.06.2021 na adres: lunia@niecodzienna.pl - należy podać nazwę ciasta i przepis.
Sponsor: KUKBUK
Miejsce: nieCodzienna, ul. Zakręt 8
Kiedy: sobota godz. 17:00-18:30

Koncert zespołu Pani i Panowie
Muzykujący przyjaciele i przyjaciele muzyki. Ich ulubione klimaty to soul, funk i jazz. Grają w składzie: Martyna Mioduszewska (wokal), Adam Jujka (gitara), Mateusz Galica (sax), Kuba Antoszewski (klawisze), Paweł Kowalski (gitara basowa), Miguel Nieto (perkusja).
Miejsce: Skwer Starszych Panów
Kiedy: sobota, godz. 19:30-20:30

NIEDZIELA, 13 czerwca 2021

Pchli targ!
Integracyjne spotkanie sąsiedzkie na zielonej trawce. Jak co roku, mieszkańcy wystawiają na sprzedaż za symboliczne sumy wszystkie zbędne rzeczy ze swych piwnic, strychów, szaf, kredensów i zakamarków. Dzieci sprzedają zabawki i ubrania, z których wyrosły oraz lemoniadę.
Miejsce: Skwer Ormiański
Kiedy: niedziela, godz. 9:00-12:00

Erotyka, kobiecość, ulotność
Wernisaż prac plastycznych Elwiry Kowalczyk-Konopki. Akty i kwiaty wykonane suchą pastelą, akrylami, olejem. Elwira, absolwentka łódzkiej ASP, projektuje i wykonuje również odzież, którą będzie można obejrzeć w jej ogrodzie.
Miejsce: ogród Elwiry Kowalczyk-Konopki, ul. Okrężna 56
Kiedy: niedziela, godz. 10:00- 16:00

30 lat Towarzystwa!
Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba skończyło 30 lat! Jerzy Piasecki - Prezes Zarządu - opowie, jaki Towarzystwo miało wpływ na zachowania i rozwój naszego historycznego osiedla. Pokaże archiwalne materiały i zdjęcia z kluczowych projektów oraz ujawni mało znane fakty z życia Towarzystwa.
Miejsce: Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, ul. Powsińska 13, kazamata nr 16
Kiedy: niedziela, godz. 12:00- 13:00

Nadzwyczajne przypadki sadybskie, jakich doświadczył na swojej skórze wielki marszałek Lubomirski – ROWEROWA gra miejska
Marszałek Wielki Koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski wskutek niezwykłego zawirowania w czasie znalazł się w XXI wieku na Sadybie. Niby zna ten teren, bo ponad trzysta lat temu do niego należał. Dziś jednak czuje się nieswój w tętniącej zupełnie nowym życiem okolicy, noszącej ślady wydarzeń, o jakich się nie śniło królewskim marszałkom.
Zlituj się nad marszałkiem i pomóż mu odnaleźć hasło do wehikułu czasu. Więcej: pomóż mu odnaleźć miejsce, skąd przeniesie się do starych dobrych czasów. Przybywajcie na rowerach!
Miejsce startu: Plac Bernardyński (przed kościołem)
Kiedy: niedziela, godz. 13:00-15:00

Magdalena Lenartowicz – wystawa malarstwa
Wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, jest po coś. Moje malarstwo powstaje z potrzeby serca i duszy. To mój hołd temu, co daje mi życie. Czuję ogromną potrzebę dzielenia się spokojem i miłością. Świat chce szybkich decyzji, wielkich sukcesów, stałej efektywności i gotowości. Wciąga, kusi, obiecuje. Ja chcę, aby moje malarstwo niosło ukojenie po ciężkim dniu oraz dało ciszę w pogoni myśli. Jestem tu i teraz!
Gdzie: ogród Karoliny Lewestam, Jodłowa 12
Kiedy: niedziela, godz. 14:00-17:00

Sadybiańskie uliczki w plakatowych wariacjach
Pracownia Sztuki na ul. Okrężnej, a dokładnie grupa dorosłych, zaprasza na spotkanie z autorkami nietypowych plakatów poświęconych sadybiańskim uliczkom. Każdy plakat powstał w unikatowej technice i został wykonany ręcznie, a następnie oddany do druku wielkoformatowego. Ta fantastyczna przygoda z plakatem może być dla kolekcjonerów sztuki plakatu wielką gratką. To już druga edycja plakatowego szaleństwa poświęconemu Sadybie. W tym roku temat “Sadybiańskie uliczki”. Kolejna okazja do kolekcjonowania plakatów z Sadyby.
Miejsce: Szklarnia, ul. Zakręt 8
Kiedy: niedziela, godz. 16:00-17:00

Najpyszniejsza nalewka na Sadybie
W sadybiańskich ogrodach są nie tylko piękne kwiaty, ale też pyszne owoce, z których wyczarowujecie cudowne, kolorowe, pachnące i smakowite nalewki. Po raz drugi skosztujemy Waszych specjałów i wybierzemy zwycięzców, na których czekają atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w konkursie, należy przynieść oznaczoną buteleczkę specjału do nieCodziennej, najpóźniej do 3.06.2021.
Miejsce: nieCodzienna, ul. Zakręt 8
Kiedy: niedziela, godz. 17:00-19:00

Wspólna fotografia Sadybian
Oficjalne odsłonięcie wspólnego zdjęcia, które w tym pandemicznym roku wykonamy w innej formie. Zapraszamy mieszkańców Sadyby do wspólnej fotografii w wydaniu on-line. Prosimy przyślijcie nam swoje zdjęcia, najlepiej zbliżenia postaci na adres kp@fsd.org.pl
Zdjęcia mogą być zrobione aparatem fotograficznym lub telefonem. Zdjęcia w dobrej jakości przyślijcie najpóźniej do 5.06.2021. Z nadesłanych zdjęć powstanie kolaż, który w formie plakatu zostanie powieszony przy Skwerze Starszych Panów.
Miejsce: Jodłowa 10 A
Kiedy: niedziela, godz. 19:30

Wydarzenia ONLINE:

30 lat Towarzystwa!
Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba skończyło 30 lat! Udostępnimy archiwalne zdjęcia z kluczowych projektów realizowanych na Sadybie.
Gdzie: link

Spacerownik Sadybiański!
Rysunek Sadyby z zaznaczonymi najciekawszymi budynkami i miejscami naszego osiedla przygotowała Zosia Dzierżawska. W ten sposób powstała wyjątkowa mapa Sadyby, która będzie cenna wskazówką podczas spacerów.
Mapa będzie do pobrania na stronie miasto-ogrod-sadyba.pl , a w wersji drukowanej w lokalnych restauracjach.
Gdzie: link oraz nieCodzienna, Szklarnia, Zegarmistrzowska

Pandemia na mansardzie.
Agnieszka Taborska przeczyta fragmenty i opowie o swojej najnowszej książce „Człowiek, który czeka. Pandemia na mansardzie”, pisanej od kwietnia do czerwca 2020 roku. To książka wspomnieniowa, dziennik odosobnienia, relacja z lektur i filmów, ale też czuła opowieść o Sadybie. Z okien swojej mansardy autorka podpatruje kaczki w fosie, ptaki w gnieździe, psy przed sklepem, zamaskowanych sąsiadów. Spacery także ograniczają się do najbliższych okolic. Jeziorko, ogródki działkowe i leżący na końcu świata Morysin grają więc ważne role.
Gdzie: link

„Rzeźbiarz z kamerą”
Zrealizowany techniką found footage, dokumentalny film zmontowany przez Marcina Giżyckiego z nagrań realizowanych amatorską kamerą Pathé Baby przez znanego rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego w latach 1927-29. Zamoyski pozostawił bezcenny dokument życia polskiego ziemiaństwa w latach dwudziestych ubiegłego wieku, jak również sportretował przyjaciół artystów, m.in. Artura Rubinsteina, Louisa Marcousissa, Moïse Kislinga, Adolfa Loosa oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Dzięki oku artysty, autorowi udało się stworzyć fascynujący obraz epoki.
Przed filmem zapraszamy na krótkie wprowadzenie reżysera Marcina Giżyckiego.
Gdzie: link
Kiedy: UWAGA! Film będzie dostępny do obejrzenia tylko w weekend 11-13 czerwca 2021

Punkty informacyjne:
nieCodzienna ul. Zakręt 8
Szklarnia ul. Zakręt 8
Zegarmistrzowska ul. Muszyńska 23

Organizator: Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Miasto Ogród Sadyba
Patroni honorowi: Polski Komitet ds. Unesco, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Urząd Dzielnicy Mokotów
Partnerzy i sponsorzy: KUKBUK, Ziaja, EDDA, nieCodzienna, Szklarnia, Pracownia Sztuki Dziecka

Dziękujemy mieszkańcom i przyjaciołom Sadyby, którzy wsparli Festiwal.
Koordynatorki Festiwalu: Aleksandra Karkowska, Agnieszka Janowska, Katarzyna Parafianowicz, Katarzyna Molska
Zdjęcia na okładce: Aleksandra Karkowska

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: dla dzieci impreza koncert spacer spotkanie targi warsztaty wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧