Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

🔔 FB IG
reklama
reklama

Festiwal Jazz na Starówce 2021 - Zbigniew Namysłowski Quintet

Festiwal Jazz na Starówce 2021 - Zbigniew Namysłowski Quintet

reklama
📅 Data: sobota, 03 lipca 2021

⏰ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Rynek Starego Miasta (pokaż na mapie)
OptiTaxi
   udostępnij tweetnij wykop
27. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE
Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem polskich wykonawców - POLISH EDITION na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w tak trudnym dla branży muzycznej czasie pandemii.

Festiwal zostanie zorganizowany według zaleceń i procedur epidemiologicznych MKiDN, Ministerstwa Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Więcej informacji w spotach przed koncertami.

Festiwal dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz MKIDZN z Funduszu promocji Kultury w ramach Programu - Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca
Organizator: Fundacja Jazz Art.
Patronat honorowy: Prezydent m. st. Warszawy, Marszałka Województwa Mazowieckiego
Dyrektor generalny festiwalu: Krzysztof Wojciechowski

Wszystkie programu w ramach edycji 2021: link
-----

Zbigniew Namysłowski Quintet
3 lipca 2021, godz. 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa

Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, saksofon sopranowy, sopranino
Jacek Namysłowski - puzon
Sławek Jaskułke - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja

Jeden z największych i najbardziej oryginalnych twórców w historii polskiego jazzu. Wybitny multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer. Artysta w równej mierze zafascynowany możliwościami jazzu co urodą folku, a także prekursor w łączeniu tych dwóch światów. Lider licznych składów instrumentalnych, od kwartetu po orkiestrę, kompozytor licznych tematów polskiego jazzu, innowator odpowiedzialny za fascynujące mariaże jazzu z odmiennymi gatunkami. Autor kultowych albumów w historii polskiego jazzu.

Artysta nieustannie poszukujący, ale też – co o wiele rzadsze – znajdujący własną muzykę i własny język. W unikalny sposób łączy jazz, folk, muzykę klasyczną.

Już na samym początku kariery brał udział w powstaniu kultowego albumu Astigmatic Krzysztofa Komedy. Współpracował z grupą The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego, Chałturnik Ptaszyna Wróblewskiego, Michałem Urbaniakiem, zespołem Novi Singers.

Należał do pierwszego składu polskich muzyków jazzowych występujących po wojnie poza granicami kraju (z Jerzym Matuszkiewiczem w Danii w 1958 roku). Wyjechał na pierwsze koncerty polskich muzyków do USA w 1962 roku. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy nagrał płytę za granicą (LOLA, Decca 1964).

Przez kilka lat był członkiem zespołu Niemen Enigmatic. Zapisał się na trwałe grą na obu legendarnych albumach, pod tym samym tytułem, w utworach: „Bema pamięci żałobny rapsod(1969) i „Człowiek jam niewdzięczny” (1971). Na płycie Niemena znalazła się oryginalnie kompozycja Namysłowskiego (ze słowami R.M. Grońskiego) „Sprzedaj mnie wiatrowi”.

Najważniejsze jednak były i są, składy firmowane własnym nazwiskiem: ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUARTET (1967), otwarty na muzykę świata album WINOBRANIE(1973), przebojowy KUJAVIAK GOES FUNKY (1975), po kultowy skład i album lat osiemdziesiątych „AIR CODITION”.

W kolejnych dekadach dał wyraz swojej fascynacji muzyką Tatr, nagrywając wraz z kapelą góralską utworzoną z wirtuozów gatunku, płytę „NAMYSŁOWSKI & ZAKOPANE HIGHLANDERS” (1996).

Obok projektów z kręgu „jazz&folk”, zrealizował swoją koncepcję wokół muzyki Mozarta, w towarzystwie najlepszych polskich kameralistów - „MOZART GOES JAZZ” (1999).

Ta krótka „notka” to zaledwie wierzchołek góry lodowej, w przypadku artysty o takim dorobku.

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!