Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

How Culture Works? | premiera filmu

How Culture Works? | premiera filmu
📅 Data: sobota, 28 marca 2015

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Małachowskiego 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na premierę krótkometrażowego filmu „How Culture Works?”

wstęp wolny (wejście od ulicy Burschego)

„Jedni ludzie robią rzeczy dobrze, inni źle. Ci, którzy robią je dobrze, uprawiają więcej seksu i szybciej spłacają kredyty. I tu nasuwa się pytanie, czy jest jakaś ogólna zasada, jak robić rzeczy dobrze?”

Co ma kultura do tempa spłacania kredytów? Czym w ogóle jest kultura? Dlaczego kultury różnią się między sobą i czy jedne są lepsze od innych? Dlaczego niektóre ich elementy się starzeją a inne nie zmieniły się od tysięcy lat? Dlaczego niektóre łatwo wymienić, a inne uparcie opierają się zmianom choć przynoszą więcej szkody niż pożytku? Czym jest dzisiaj wielokulturowość?

Zapraszamy na premierę krótkometrażowego filmu „How Culture Works?” stworzonego przez artystę Tymka Borowskiego we współpracy z Rafałem Dominikiem i Jakubem Maińskim. W roli głównej wystąpiła Marta Manowska. HCW to praktyczny podręcznik skutecznego używania kultury ¬ konstrukcji, która organizuje nasz sposób życia i działania.

Twórcy na najprostszych przykładach pokazują, czym jest kultura, z czego i w jaki sposób powstaje, dlaczego i jak się zmienia. Film stawia tezy z którymi nie sposób się nie zgodzić, a sformułowane na ich bazie zasady działania kultury są uniwersalne. Stosują się zarówno do budzących kontrowersje problemów wielokulturowego społeczeństwa jak i codziennych, indywidualnych wyborów życiowych każdego z nas. Ich zrozumienie pozwala lepiej używać kultury, i - co za tym idzie - po prostu skuteczniej żyć. Twórcy deklarują:
„Chcieliśmy by nasz film był maksymalnie praktycznym przewodnikiem; by ułatwiał świadome kształtowanie naszych sposobów życia w coraz bardziej skomplikowanym świecie.”

Całość wykładu składa się na zaskakujący obraz kultury rozumianej jakoś ściśle praktyczne narzędzie stworzone przez nasz sprytny gatunek by ułatwiać sobie zaspokajanie wrodzonych potrzeb.


Po projekcji twórcy filmu zapraszają na Targi Kultur Personalnych. Wydarzenie jest rozwinięciem wyjaśnionej w filmie koncepcji osobistych kultur. „Te spersonalizowane kultury stają się obecnie ważniejsze niż wielkie kultury historyczne. Umiejętność kształtowania swojej personalnej kultury staje się głównym warunkiem osiągania pomyślności we współczesnym świecie”- wyjaśniają twórcy.

Targi będą okazją do spotkania w kameralnej atmosferze (przy lampce blendowanego wina) z grupą zaproszonych ekspertów. Przedstawiciele różnorodnych dziedzin (film, coaching, analityka, biznes) łączy jedno: stworzyli sobie wymykające się prostym klasyfikacjom „szyte na miarę” style życia.

W czasie 10 minutowych sesji, będzie można dowiedzieć się, jak ukształtowali swoje życie tak, by było zgodne z ich wrodzoną naturą i charakterem, jak nauczyli się wykorzystywać swoje specyficzne zalety, zwalczyć wady, jaki znaleźli na siebie sposób.

Jak mówią twórcy: „W tym spotkaniu nie chodzi o to by poznać gotowe rozwiązania, ale by się zainspirować. Zobaczyć, że tworzenie dostosowanej do siebie, personalnej kultury jest prostsze, niż moglibyśmy przypuszczać”


Tymek Borowski
(ur. 1984), studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Tworzy dzieła sztuki analizujące i tłumaczące działanie rzeczywistości, na użytek swój i innych. Robi video, prace cyfrowe, infografiki, zdjęcia i obrazy. Współpracuje z instytucjami publicznymi i organizacjami pozarządowymi. Współzałożyciel kolektywu Czosnek Studio i kilku galerii sztuki.

Rafał Dominik
(ur. 1985), studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Pociąga go robienie kultury masowej i pop-artu. Robi video, rzeźby, rysunki i grafiki komputerowe. Jest założycielem zespołu disco polo “Galactics”. Współpracuje z publicznymi instytucjami sztuki oraz organizacjami pozarządowymi min. Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana. Członek kolektywu Czosnek Studio.

Jakub Maiński
(ur. 1984), studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Wydziale Projektowania Graficznego na warszawskiej ASP. Interesują go programy pozytywne, o których lubi mówić wprost. Używa ruchomego obrazu oraz słowa.

Marta Manowska
Absolwentka Instytutu Politologii i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz historii sztuki na hiszpańskim Universidad de Valladolid. Pisała artykuły w „Dzienniku Zachodnim” organizowała kampanię wyborczą w Jarocinie i była gwiazdą kampanii reklamowej województwa lubelskiego. Jest też autorką dwóch książek: „Nacjonalizmy w Hiszpanii” oraz „Bytomianie ¬ ich życie i miasto". Prowadzi warsztaty w krakowskiej PWST, Teatrze IMKA i Teatrze Warsawy, występuje w teledyskach i serialach. Aktualnie prowadzi program „Rolnik szuka żony”.


Film zrealizowany w ramach projektu „Wielokulturowość nie działa? Artyści przeciw
przemocy”. Realizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
Projekt „Wielokulturowość nie działa. Artyści przeciw przemocy” został dofinansowany z Funduszy EOG na lata 2009 - 2014 w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę