Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Spacer Informacyjny. Wiem o wycince – Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego (Park Akcji „Burza”)

Spacer Informacyjny. Wiem o wycince – Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego (Park Akcji „Burza”)
📅 Data: piątek, 02 lipca 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 17:00

📌 Miejsce: Warszawa - Mokotów, Park Akcji "Burza" (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


W piątek, 2 lipca o godz. 17.00, zapraszamy na „Spacer informacyjny. Wiem o wycince – Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego (Park Akcji „Burza”)”, który poprowadzą eksperci Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

👉 Spotykamy się na parkingu przed wejściem do Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego od strony ul. Bartyckiej.

🟢 ROZMOWA O KONDYCJI DRZEWOSTANU PARKU POD KOPCEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
🚶🌲 Spacer informacyjny to dobra okazja do spotkania z ekspertami warszawskiego Zarządu Zieleni i rozmowy na temat kondycji drzewostanu Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego, a w szczególności 62 drzew, których stan zdrowotny jest niestety zły i stanowi zagrożenie dla życia mieszkańców i ich mienia – na usunięcie których Marszałek Województwa Mazowieckiego wydał stosowną zgodę.
🕵️‍♂️ Nasi specjaliści – ogrodnicy i dendrolodzy – w trakcie spaceru objaśnią także złożoność wieloetapowego procesu badań i obserwacji drzew , w efekcie którego zdecydowali się wystąpić z wnioskiem o usunięcie ww. drzew do Marszałka Województwa Mazowieckiego.
☝️ Pragniemy podkreślić, że decyzja o skierowaniu wniosku o usunięcie drzewa zawsze jest dla przedstawicieli Zarządu Zieleni decyzją ciężką, podlegającą uprzednio wielokrotnej weryfikacji. Jednak bezpieczeństwo mieszkańców stanowi dla nas priorytet.

🟢 WIĘCEJ O ZŁYM STANIE FITOSANITARNYM DRZEW W PARKU POD KOPCEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
W ubiegłym roku przeprowadzona została szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna drzewostanu parku, w efekcie której wyznaczyliśmy do usunięcia drzewa znajdujące się w pobliżu ciągów pieszych i intensywnie użytkowanych przestrzeni, które stanowią wysokie zagrożenie dla odwiedzających park.
⚠ Stan zdrowotny wytypowanych drzew stwarza niebezpieczeństwo i realne zagrożenie dla korzystających z tego terenu mieszkańców. Są to drzewa obumierające lub martwe, z obłamanymi konarami, posuszem w koronie, często niebezpiecznie pochylone w kierunku ścieżek. Drzewa te grożą wykrotem lub rozłamaniem. Tylko od zeszłego roku odnotowaliśmy kilkadziesiąt wykrotów drzew na obszarze parku. Wynika to przede wszystkim z typu podłoża, które stanowi niejednorodna zwałka gruzu z powojennej Warszawy. Drzewa rosnące na zwałowisku mają często ograniczona przestrzeń dostępną dla korzeni, co znacząco wpływa na ich stan zdrowotny (bariery wzrostu korzeni) oraz statykę.
Co więcej, zdecydowana większość z nich to samosiewy gatunków obcych inwazyjnych: klony jesionolistne oraz robinie akacjowe. Klony jesionolistne to w większości osobniki żeńskie, które obficie się rozsiewają i wypierają bardziej pożądane gatunki rodzime. Dodatkowo charakteryzują się małą trwałością, są to drzewa o kruchym drewnie z niską wytrzymałością mechaniczną i tendencją do wyłamywania grubych, przeciążonych konarów. Usuwane będą również robinie akacjowe z istotnymi wadami budowy - zwłaszcza częstymi dla gatunku nieprawidłowo zbudowanymi rozwidleniami w koronie zwiększającymi ryzyko jej wyłamania. Do usunięcia przeznaczono tez kilka suchych topól i śliw.
Dodatkowo, część drzew rośnie w dużym zagęszczeniu, co powoduje, że dostęp do niektórych egzemplarzy jest utrudniony. Dlatego porozmawiamy o kondycji drzew wskazanych do usunięcia na przykładzie drzew, do których możliwe jest bezpieczne dojście. Pozostałe przedstawimy na mapie oraz w formie tabeli opisującej ich stan fitosanitarny.
☝️ Tu ważna informacja – wszystkie drzewa, które samoistnie uległy wykrotowi oraz drzewa wycięte pozostawimy w parku do naturalnego rozkładu oraz wykorzystamy do umocnienia skarp Kopca.

🟢 NOWE NASADZENIA DRZEW I PRZEBUDOWA PARKU POD KOPCEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
🌳 🌳🌳Do końca przyszłego roku posadzimy na terenie Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego ponad 450 drzew parkowych i niemal 8,5 tys. leśnych sadzonek drzew.
🌳 Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego (oficjalnie Park Akcji „Burza”) czekają zmiany. Trwa przetarg na jego przebudowę, podczas której przestrzeń wokół Kopca, usypanego po wojnie z gruzów stolicy, zostanie uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z symboliką i rangą tego miejsca. Jednocześnie zadbamy o jego niezwykłą przyrodę. Planowaną inwestycję poprzedziła społeczna inwentaryzacja przyrodnicza Bioblitz oraz szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna parku. W ich wyniku wyznaczyliśmy obszary najbardziej cenne przyrodniczo, które pozostawimy jako „dzikie zakątki” i takie, w których wesprzemy proces przebudowy drzewostanu parku wprowadzając nowe gatunki rodzime.

🟢 WIEM O WYCINCE
ℹ️ Wszystkie drzewa przeznaczone do usunięcia zostały oznaczone w terenie sprejem (pomarańczowy krzyżyk) oraz wprowadzone do serwisu Wiem o Wycince. Dodatkowo na dostępnych dla użytkowników drzewach wywiesimy informacje o zagrożeniu oraz metryczki zawierające podstawowe informacje na temat danego drzewa (gatunek, nr ewidencyjny, główne objawy choroby, zdjęcie, fragment wniosku na wycinkę).
ℹ️ Wnioski (drzewa oznaczone na żółto), wraz z załącznikami opisującymi zły stan fitosanitarny drzew przeznaczonych do wycinki oraz decyzje (drzewa oznaczone na czerwono) organu zezwalające na ich usunięcie dostępne są w Serwisie m.st. Warszawy „Wiem o Wycince” (zakładka „Zieleń”, folder „Wiem o Wycince”, drzewa oznaczone na czerwono): link
Jednocześnie informujemy że, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego proceduje drugi wniosek ws. usunięcia 72 drzew rosnących na terenie Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego, które niestety również są w złym stanie fitosanitarnym. O dalszych krokach będziemy informować na bieżąco.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Mokotów lub w kategoriach: spacer spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę