Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Festiwal PERSONA - Festiwal sztuki kobiet

Festiwal PERSONA - Festiwal sztuki kobiet
📅 Data: niedziela, 24 października 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 11:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Mazowiecki Instytut Kultury (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


14 października 2021 roku rusza pierwsza edycja Festiwalu Persona, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie.
Zapraszamy na wydarzenia kulturalno-artystyczne poświęcone kobietom artystkom od 14 do 24 października.

Chcemy przybliżyć sylwetki i twórczość kobiecych osobowości ze świata sztuki. Festiwal ma rozpoczynać dyskusję na tematy dotyczące sztuki kobiet i ich problemów we współczesnym świecie.
Bohaterką tegorocznej odsłony jest wybitna polska poetka Julia Hartwig. Jej twórczość i myśl zainspirowała nas do stworzenia programu wydarzeń festiwalowych, takich jak: performance poetycki w wykonaniu zaproszonych aktorek, spotkanie z artystkami młodego pokolenia, rozmowa z przyjaciółmi poetki i pokaz dokumentu, debata o płci w języku. Wśród zaproszonych gości są m.in.: Anda Rottenberg i prof. Zbigniew Mikołejko, Katarzyna Surmiak-Domańska, Małgorzata Rejmer, Aleksandra Lipczak, Agnieszka Wolny-Hamkało, Joanna Mueller, Dorota Landowska, Alicja Brudło.
Wydarzeniom literackim towarzyszyć będą m.in.: spektakle, warsztaty i wernisaż wystawy młodej artystki Dominiki Ruty, autorki pracy wykorzystanej do stworzenia plakatu festiwalowego.

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury
Patron festiwalu: Polski PEN Club
Partnerzy: Fundacja Sztuki Ciała, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, Miasto Warszawa/ spektakl "Spis kobiet"
Program i koordynacja: Elżbieta Szymańska, Monika Rejtner, Agnieszka Daroch

WSTĘP NA WYDARZENIA
Bezpłatne wejściówki na wszystkie wydarzenia i zapisy na warsztaty: on-line (linki poniżej), kasa MIK Elektoralna 12, kasa@mik.waw.pl , tel. 783 708 380
Uwaga! Wstęp na spektakl Spis kobiet (24 października) biletowany – bilety w cenie 20 zł
Wybrane wydarzenia są tłumaczone na Polski Języki Migowy PJM

------

PROGRAM

14 października (czw)
19.00 – Kobieta Kalendarz – spektakl Fundacji Sztuka Ciała
Wejściówki >> link

Występują: Agata Brzozowska, Ewelina Grzechnik, Hanna Jurczak, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel. Muzyka na żywo – Sambor Dudziński. Opieka artystyczna – Ewelina Ciszewska.

Ten rodzaj kobiecego manifestu bliski jest działaniom performatywnym – przypomina galerię żywych eksponatów. Każda z kobiet na swój symboliczny sposób „opowiada” swój własny kawałek świata, swoją codzienność wraz z towarzyszącymi jej rytuałami. Po zakończeniu działań aktorek pozostawione przez nie stanowiska stają się pretekstem dla widzów do własnych, spontanicznych działań oraz prób odnalezienia się w wykreowanych przez kobiety światach.

---

15 października (pt)
18.00 Wieczór inauguracyjny
Wejściówki >> link

Ułamki codzienności. Julia Hartwig – pokaz filmu (reż. Elżbieta Rottermund, Polska 2003, 42 min) i spotkanie z poetą i eseistą – Jarosławem Mikołajewskim oraz przyjaciółką i asystentką poetki – Anną Piotrowską. Oprawa muzyczna wieczoru: Sławomira Wilga (skrzypce).

Poza błękitem – wernisaż wystawy Dominiki Ruty.

Wystawie będą towarzyszyły działania interaktywne i performatywne w Czytelni Elektra (od 15 do 24 października 2021).

---

16 października (sob)
16.00-19.00 – Pokój Julii

Kilkugodzinny performance poetycki według scenariusza i w reżyserii Tomasza Cyza z udziałem: Sławomiry Łozińskiej, Doroty Landowskiej, Karoliny Gorczycy, Anny Próchniak, Weroniki Humaj.

Pięć aktorek w różnym wieku, o różnym doświadczeniu, o różnym głosie i temperamencie – w zaaranżowanej przestrzeni przeczyta pojedynczemu widzowi wybrane przez siebie utwory Julii Hartwig (wiersze, dzienniki, tłumaczenia, listy). Widz w milczeniu doświadczy spotkania z twórczością Poetki, ale także doświadczy wariacji jej zachowań (wspólne słuchanie muzyki, parzenie herbaty, siedzenie). Kilkuminutową wizytę w każdym z pokoi po wyznaczonej trasie spaceru zakończy teatralizowany finał.

19.00 – Z obcości nie bliskości rodzi się wiersz
Wejściówki >> link

Zakończenie performancu poetyckiego i spotkanie z Agnieszką Wolny-Hamkało – poetką nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY, Antoniną Tosiek – autorką debiutanckiej książki poetyckiej storytelling i Bianką Rolando – poetką, artystką sztuk wizualnych, wykładowczynią akademicką. Rozmowę prowadzi poetka, eseistka i redaktorka – Joanna Mueller.

---

17 października (nd)
17.00 – On, ona, ono – czyli płeć w języku i kulturze, tłumaczenie PJM
Wejściówki >> link

Czy język polski jest seksistowski i jaki obraz płci przechowuje kultura? Rozmawiają: prof. Renata Ziemińska – wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka książki Niebinarne i wielowarstwowe pojęcie płci, prof. Zbigniew Mikołejko – filozof, historyk i eseista, Aga Zano – autorka przekładu książki Dziewczyna, kobieta, inna Bernardine Evaristo. Debatę poprowadzi Mateusz Adamczyk – polonista, youtuber, autor książki Płeć w polszczyźnie.

19.00 – Obserwatorka świata, tłumaczenie PJM
Wejściówki >> link

Spotkanie z reporterkami: Katarzyną Surmiak-Domańską – autorką nominowanej do Nagrody Nike książki Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość, Małgorzatą Rejmer – reportażystką piszącą o Bałkanach, laureatką Paszportów Polityki i Aleksandrą Lipczak, laureatką Nagrody Gombrowicza 2021, autorką reportaży o Hiszpanii. Rozmowę, inspirowaną dziennikami Julii Hartwig, prowadzi dziennikarka Monika Piątkowska.

---

24 października (nd)
11.00-13.00 – Herstorie miasta – warsztaty Stowarzyszenia Pedagogów Teatru
Wejściówki >> link

Prowadzenie: Iza Gawęcka i Alicja Brudło.
Miasto i jego herstorie to szczególna materia teatru. Lokalne sklepiki, targowiska, podwórka, ulice, a także przeszłość i zmienna teraźniejszość mają swoją dramaturgię i inspirują do pracy teatralnej. Jak pracować z herstoriami miejskimi, jak słuchać? Jak zbierać materiały do opowiadania o życiu, jak budować polifoniczne narracje, oddając głos ludziom miejsca? Na te pytania poszukamy odpowiedzi oraz podzielimy się inspiracjami z naszej pracy etnodramaturgicznej. Prowadzenie: Iza Gawęcka i Alicja Brudło.

17.00 – A jednak pragniemy jej ponad wszystko, tłumaczenie PJM
Wejściówki >> link

O wolności w życiu i w sztuce rozmawiają: Anda Rottenberg – historyczka sztuki, krytyczka i publicystka, pisarka, organizatorka i kuratorka wystaw oraz Beata Stasińska – wydawczyni, redaktorka, współzałożycielka i przez lata redaktorka naczelna wydawnictwa W.A.B.

19.00 – Spis kobiet – spektakl Stowarzyszenia Pedagogów Teatru;
bilety w cenie 20 zł, dostępne na platformie GoOut: link

Spektakl do widzów dorosłych.
Występują: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka. Scenariusz i reżyseria: Dorota Ogrodzka, Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka. Research dramaturgiczny: Agnieszka Pajączkowska, Dorota Ogrodzka.

Spis kobiet to spektakl-pułapka. Jej mechanizm tworzy się na naszych oczach, łapiemy się w nią sami, ulegając naszym przyzwyczajeniom w myśleniu o pracy i o kobietach. Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi na ul. 1 Maja w Lublinie. Na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Pracują w nich kobiety: młode, starsze, zadowolone, sfrustrowane – ich głosy układają się w niejednorodną opowieść o zmieniającej się Polsce, o pieniądzach, o codziennym radzeniu sobie, o aspiracjach, o dzieciach, mężczyznach, o społeczeństwie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: film spotkanie teatr warsztaty wykład wystawa inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę