Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Dyskusja | Zagłada w filmie

Dyskusja | Zagłada w filmie
📅 Data: czwartek, 14 października 2021

⌚ Godzina rozpoczęcia: 18:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Anielewicza 6 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zachęcamy do udziału w kolejnej dyskusji z cyklu "Nie odwracamy wzroku". O tym, jak Zagłada była przedstawiana w różnych momentach historii i zawirowań społeczno-politycznych i jaką rolę pełni film w przepracowaniu tragicznych wydarzeń, będą rozmawiać Katarzyna Wajda i Katarzyna Mąka-Malatyńska. Wydarzenie będzie odbywało się w formie hybrydowej – stacjonarnie i online.

💻Transmisja na Facebooku Muzeum POLIN
👉W wydarzeniu można wziąć udział także stacjonarnie w audytorium Muzeum POLIN.
‼ UWAGA: bezpłatne wejściówki będą dostępne do pobrania w dniu wydarzania na stronie muzeum: link oraz w kasach muzeum.

Od zakończenia wojny problematyka Zagłady jest obecna w polskim kinie. W ciągu minionych dziesięcioleci była rozmaicie przedstawiana, a także często wykorzystywana politycznie.
Niejednokrotnie pamięć zbiorowa okazywała się być pamięcią wybiórczą. Z wyzwaniami i odpowiedzialnością, jakie ciążą na medium filmowym zmierzyli się między innymi Andrzej Wajda w swoim filmie "Korczak", Roman Polański w "Pianiście", czy Wanda Jakubowska w "Ostatnim etapie". Istotny jest także fakt, że to właśnie polskie kino jako pierwsze w filmie fabularnym podjęło temat Zagłady Żydów, podkreślając odrębność ich doświadczenia.

Uczestnicy dyskusji:
🔹Katarzyna Wajda - Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako filmografka Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego zajmuje się przede wszystkim polskim kinem powojennym, choć równie chętnie popularyzuje wiedzę o tym przedwojennym. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu historii kina i kultury popularnej.
🔹Katarzyna Bojarska – kulturoznawczyni, krytyczka sztuki, tłumaczka. Badaczka relacji sztuki współczesnej, pamięci, traumy historycznej i afektu. Adiuntka w katedrze kulturoznawstwa SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Warszawie. Współzałożycielka i redaktorka pisma poświęconego kulturze wizualnej Widok. Teorie i praktyki kultury wizulnej. Tłumaczka m.in. książki Michaela Rothberga Pamięć wielokierunkowa. Pamiętanie Zagłady w epoce dekolonizacji (2016). Autorka książki Wydarzenia po Wydarzeniu: Białoszewski – Richter – Spiegelman (2012). Redaktorka i tłumaczka książki Ernsta van Alphena, Krytyka jako interwencja. Sztuka, pamięć, afekt (2019). Stypendystka Fulbrighta, NPRH, NCN i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Aktualnie realizuje projekt badawczy RePAST w ramach Horizon2020.

➡️ Cykl dyskusji "Nie odwracamy wzroku", towarzyszy wystawie czasowej Wilhelma Sasnala #TakiPejzaż. Ostatnie spotkanie z tego cyklu odbędzie się 9 grudnia 2021 roku.

Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: spotkanie wykład inne
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧