Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego

Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego

reklama
📅 Data: niedziela, 25 września 2022

⏰ Godzina rozpoczęcia: 12:00

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Dom Spotkań z Historią, Karowa 20 (pokaż na mapie)
   udostępnij tweetnij wykop do kalendarza ustaw przypomnienie
Miłośnicy i miłośniczki fotografii, podróży i historii – wszyscy oni znajdą coś dla siebie wśród fotografii Witolda Marczewskiego, które od 31 marca do 25 września zaprezentujemy na nowej wystawie – pierwszej ekspozycji prac tego autora! Dzięki fotografiom przekazanym DSH przez Rodzinę Marczewskich, widzowie – przeniesieni w czasie do początków XX wieku – towarzyszyć będą mogli pasjonującemu się fotografią inżynierowi elektrykowi w licznych podróżach i fotograficznych przygodach.

Od pól naftowych w azerbejdżańskim Baku, przez Stambuł, Grecję, Francję, Włochy aż po polskie wsie i miasta – Lublin, Puławy, Kazimierz nad Wisłą, Warszawę… Wydaje się, że Witold Marczewski, gdziekolwiek się nie udawał (a podróżował niemało!), zabierał ze sobą – prawdopodobnie nie jeden – aparat fotograficzny. Jak doszło do tego, że w fotografii się zakochał? Tego nie wiemy. Była to jednak miłość na tyle silna, by pozostały po niej tysiące klisz i szklanych negatywów. Aż jedna trzecia z nich to zdjęcia stereoskopowe, które cieszyły się w tamtym czasie zaskakującą dla nas dziś popularnością.

Z 1400 zdjęć, które do tej pory zostały zdigitalizowane wysiłkiem Fundacji Archeologia Fotografii, kuratorki – Anna Brzezińska i Barbara Roszuk-Galus – wybrały ponad sto fotografii. To przekrój przez ogromny dorobek Marczewskiego, „wizjonera z początku ubiegłego wieku”, jak opisują go kuratorki w towarzyszącym wystawie albumie. Znajdziemy tu fotografie krajobrazów, architektury, czy wręcz reporterskie ujęcia dokumentujące wydarzenia historyczne (na przykład tragiczną rzeź Azerów i protesty na ulicach Kijowa w 1918 roku), życie codzienne mieszkańców odwiedzanych krajów i ich portrety. Wśród fotografii znalazły się też migawki z życia rodziny Marczewskich oraz fotografie studyjne. Obrazy te dostarczą, jak zapewniają kuratorki, „ekscytujących wrażeń i zadziwiających ujęć – w szczególności jak na czasy, w których Witold Marczewski fotografował”.
Więcej na naszej stronie: link...

Wystawie towarzyszy polsko-angielski album „Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego”, w którym znalazła się część zdjęć prezentowanych na wystawie.

WSTĘP WOLNY

[ Dla pewności sprawdź, czy nic się nie zmieniło na stronie źródłowej - link poniżej. ]
reklama


Sprawdź wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
Bądź na bieżąco z wydarzeniami!
Sprawdź, co dzieje się w ten weekend!
Postaw nam kawę