Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Koncert muzyki cerkiewnej w Galerii Faras

Koncert muzyki cerkiewnej w Galerii Faras
📅 Data: czwartek, 31 marca 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:30

📌 Miejsce: Warszawa - Śródmieście, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


Zapraszamy na koncert w wykonaniu Łukasza Hajduczeni oraz Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” z okazji jubileuszu 60-lecia odkrycia katedry w Faras.

📌 Galeria Faras, Muzeum Narodowe w Warszawie
🎟 bezpłatne wejściówki dostępne on-line ( link ) oraz w kasie Muzeum / liczba miejsc ograniczona
😷udział w koncercie wiąże się z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa

Śpiew cerkiewny w Galerii Faras to mistyczne spotkanie z liturgią wschodniego chrześcijaństwa, genezą prezentowanych tu nubijskich fresków. Usłyszymy różnorodne formy muzyczne, których rozwój miał swój początek jeszcze w Bizancjum: śpiewy antyfonalne, wspólne, inwokacyjne, improwizacyjne, solowe czy recytatywne. Podczas koncertu zabrzmią starożytne hymny w języku starogreckim, monodyczne utwory, będące spuścizną śpiewu starokijowskiego oraz kompozycje zapisane w cerkiewnych księgach liturgicznych dawnej Rzeczypospolitej, w których ujawnia się tradycja monasterów mołdawskich, bułgarskich czy serbskich. Podobnie jak freski na ścianach Galerii Faras, wszystkie utwory, jakie wykona chór podczas koncertu, są autorstwa anonimowych artystów.

👤 Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma” obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część w prawosławnej świątyni. Liturgiczna rola katapetasmy polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Podobnie zespół „Katapetasma” odkrywa esencję piękna zawartego w rozwijającej się przez wieki muzyce cerkiewnej. Szczególnie ważne w repertuarze zespołu są utwory, których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego – bizantyjskiej, staroruskiej czy gruzińskiej. W tym chociażby melodie monasterskie Rusi, istniejące zarówno w monodycznych, jak i harmonicznych formach, które są podstawą programów koncertowych i liturgicznych zespołu. Kluczowym zadaniem „Katapetasmy” jest ponadto poszukiwanie i odtwarzanie prawosławnej tradycji nabożeństw w dawnej Rzeczpospolitej. Członkowie chóru to aktywni uczestnicy liturgii, psalmiści, dyrygenci i teolodzy, traktujący działalność koncertową jako przedłużenie muzycznego doświadczenia liturgii. Zespół występował wielokrotnie w kraju i za granicą. Jego dorobek to szereg nagrań telewizyjnych i radiowych, a także płyta „Tryptyk Jabłeczyński” – miarodajny przekrój lokalnych stylów liturgii prawosławnej, istniejących przez ponad 500 lat w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej. Kierownikiem i inicjatorem „Katapetasmy” jest Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, wydziału wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, doktorant wydziału Artes Liberales UW, badacz dawnej muzyki cerkiewnej, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, a także laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Nowym Sączu, Moskwie, Łodzi, Katowicach i Barcelonie.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Śródmieście lub w kategoriach: koncert
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
☕ Postaw kawę