Korzystasz z Internet Explorera 8 (lub starszego...)! W związku z tym:
- ta strona będzie prawdopodobnie wyświetlać się nieprawidłowo,
- najwyższy czas na aktualizację lub zmianę przeglądarki! ;)

reklama
reklama

Kino Ukraina. Nieodrobiona lekcja z historii filmu - "Plemię"

Kino Ukraina. Nieodrobiona lekcja z historii filmu - "Plemię"
📅 Data: wtorek, 5 kwietnia 2022

⌚ Godzina rozpoczęcia: 19:00

📌 Miejsce: Warszawa - Wola, Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79 (pokaż na mapie)

Szczegółowy opis poniżej ⬇️
reklama


5 kwietnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentuje kolejny film z cyklu „Kino Ukraina”, w ramach którego oglądamy wybrane filmy ukraińskich twórców.

O odrębności każdego narodu stanowi jego kultura, a ta jest unikatowa i zdecydowanie niezależna. Obrazy ukraińskich reżyserów otwierają największe światowe festiwale, są doceniane przez widzów i nagradzane przez krytykę. W sztuce tego kraju odbija się również największa tragedia Ukraińców ostatnich lat - wojna. Dlatego sięgamy po tamtejszą kinematografię, by pomogła nam zrozumieć, w jakim miejscu się znaleźliśmy i z kim tak naprawdę walczymy. Po każdym filmie będziemy dyskutować nie tylko o walorach artystycznych ukraińskiego kina, ale również o nowym porządku w świecie, który nastał po 24 lutego.

We wtorek 5 kwietnia, o g. 19.00 w Auli Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego pokażemy film „Plemię” Myrosława Słaboszpyckiego. Obraz określany arcydziełem kina minimalistycznego rozgrywa się w środowisku głuchych. Twórcy stawiają widzów w zupełnie nieoczekiwanej sytuacji. Film jest prezentowany bez tłumaczenia i bez napisów. Tym razem to słyszący muszą odnaleźć się w świecie ciszy, w którym kierunkowskazem są tylko gesty i emocje.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z Lesią Lupookovą, niesłyszącą uchodźczynią z Ukrainy oraz Tomaszem Grabowskim, głuchym artystą multimedialnym.
Dyskusję poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski. Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja >> link

Równocześnie serdecznie zachęcamy wszystkich odbiorców naszego cyklu do wsparcia wysiłków Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy, którego celem jest pomoc wszystkim muzeom i instytucjom kultury na Ukrainie w zabezpieczaniu zbiorów, najcenniejszych pamiątek oraz zabytków kultury ukraińskiej.
Numer rachunku: 76 1050 1575 1000 0090 8156 1491
Odbiorca: INSTYTUT PAWŁA WŁODKOWICA
z dopiskiem: „Darowizna na rzecz muzeów Ukrainy”

----

„Plemię”, reż. Myrosław Słaboszpycki
Szkoła dla głuchoniemych na Ukrainie. Gdy nastoletni Sergiej przekroczy próg nowego internatu, szybko przekona się, że czeka go alternatywny tok nauczania. By wkraść się w łaski rówieśników, będzie musiał odrobić lekcję z okrucieństwa. Porzuceni przez rodziny i wykluczeni ze świata głusi uczniowie tworzą bowiem hermetyczną wspólnotę, funkcjonującą jak zorganizowana grupa przestępcza. Sergiej szybko opanowuje szkolne reguły i pnie się po szczeblach hierarchii. Dzięki postępom w "nauce" wkrótce zostaje mianowany opiekunem dwóch koleżanek, które prostytuują się na parkingu.

Oddanie hołdu kinu niememu było od dawna moim wielkim marzeniem. Chciałem zrobić film, który może być zrozumiały, chociaż nie pojawia się w nim ani jedno słowo. Nie chodziło mi o utrzymany w stylistyce europejskiego kina egzystencjalnego artystyczny obraz, w którym bohaterowie będą milczeć przez pół filmu. W niemym kinie aktorzy przecież wcale nie milczą. Ich słowa są aktywnie przekazywane przez ich język ciała. Mogli swobodnie wyrażać swoje emocje i uczucia, mimo że pozostawali niemi. Nie jest przecież przypadkiem, że większość gwiazd kina niemego wywodziła się z pantomimy. Właśnie dlatego zawsze zależało mi na nakręceniu filmu poświęconego osobom głuchym, w którym to, co mówią, nie jest wyrażone ani jako słowo, ani jako plansza z napisami.
Myrosław Słaboszpycki, reżyser filmu

------
Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Interii”, laureat Nagrody PISF w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Krystianem Lupą, Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów „Aktorek”.

To wydarzenie już minęło.
Sprawdź nadchodzące wydarzenia w dzielnicy Wola lub w kategoriach: film spotkanie
reklama

Inne wydarzenia / informacje / polecane miejsca w Warszawie

reklama
📧 Zapisz się na newsletter 📧